Podle informací serveru iDnes je podezření z nákazy také u pracovnice v jednom zařízení na Plzeňsku. „Jeden import nákazy je z Německa, druhý případ z LDN. V obou domovech se daří situaci zvládat. Všichni potenciálně nakažení byli testováni a izolováni. Do obou domovů jsme ihned dodali potřebné ochranné pomůcky,“ potvrdil hejtman Josef Bernard. Ten v domovech seniorů nařídil zákaz přijímání klientů z LDN, dokud nebudou mít negativní test.

Klient domažlického domova začal mít po přijetí zdravotní problémy a ve čtvrtek ho odvezla sanitka do plzeňské fakultní nemocnice. „O pozitivním výsledku na COVID-19 jsme se dozvěděli v sobotu. Ihned jsme se začali řídit pokyny hygieniků. Ti nejprve zařídili odběr vzorku u spolubydlícího a vyžádali si také seznam našich zaměstnanců,“ uvedla ředitelka centra Marie Turková.

Klient obýval dvoulůžkový pokoj. Vedení centra však raději uzavřelo do izolace část patra. „Vše jsme pečlivě vydezinfikovali. Klienti zůstávají na svých pokojích, ale přistupujeme ke všem s maximální opatrností. Čekáme na výsledky testů,“ vysvětlila ředitelka. Ta pochválila za reakci hejtmanství. „Ještě v sobotu nám dodali ochranné pomůcky, které nám chyběly. Dostali jsme například respirátory, ochranné brýle a další. Za to děkujeme,“ řekla Turková. Nyní se snaží zabezpečit služby zaměstnanců tak, aby chod domova bez problémů fungoval. „Cítíme, že situace nebude jednoduchá,“ uvědomuje si.

Hejtman Josef Bernard už o víkendu vyzval všechny, kteří mohou, aby si vzali ze zařízení pro seniory k sobě domů své rodinné příslušníky. „Domovy seniorů nyní tipují klienty, kteří by zvládli pobyt v domácnosti či jinde. V nejbližších dnech oslovíme rodinné příslušníky, ať zváží jejich dočasný pobyt mimo ústav. Zároveň hledáme další ubytovací kapacity, například rekreační či lázeňské, pro vymístění zdravých a relativně soběstačných klientů. Důvod je zřejmý. Chceme uvolnit lůžka pro vytvoření deseti procent izolovaných pokojů a rozmístěním klientů do více míst eliminujeme riziko nekontrolovaného rozšíření nákazy,“ podotkl hejtman.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník