Přípravu pohoštění na společenské akce, opravy fasád domů i vysázení celého parku se Semněvičtí nebojí svěřit do rukou žáků Základní školy a Odborné školy v Horšovském Týně.

„Žáci se u nás učí, odvádějí kus práce, který je za nimi vidět, a my jsme s nimi velmi spokojení,“ říká starosta obce Josef Hálek.

Žáci oboru Zedník pod vedením mistra Josefa Holara v minulém roce opravili fasádu na domě čp. 7 ve spádových Pocinovicích. „Jestli budeme zase něco podobného opravovat, určitě to žákům svěříme. Oni se na tom hodně naučí. Jsou šikovní, vyjdou nás samozřejmě levněji, ale víme, že pod vedením mistra odvedou skvělou práci,“ říká starosta.

Semněvičtí pravidelně pořádají oslavu MDŽ a setkání seniorů. S těmito akcemi jim pro změnu pomáhají žáci oboru Práce ve zdravotnických a sociálních zařízeních – pečovatelská práce. Připraví jídlo, naaranžují slavnostní tabuli a během setkání hosty obsluhují. „Seniory vždycky překvapí, jak pěkně vše vypadá, a moc je potěší, že se o ně postarají mladí lidé – obslouží je, slušně se jich zeptají, co by si přáli a podobně,“ popisuje starosta.

Žáci horšovskotýnské školy dokonce před pěti lety vlastnoručně vysázeli park na semněvické návsi. Škola pomohla obci vypracovat projekt, na který Semněvičtí získali dotaci padesát tisíc korun, a poté žáci s učitelkami Janou Čížkovou a Věrou Jeřábkovou strávili v Semněvicích při budování parčíku dva týdny intenzivní práce. Upravovali pozemky a prováděli sadovnické práce v takovém rozsahu jako nikdy předtím.

Každý rok nyní žáci zavítají do Semněvic, aby park poupravili a prořezali okrasné keře.

„Pro žáky je to velice pozitivní zkušenost,“ říká Jana Čížková, učitelka odborného výcviku, která vzdělává budoucí zahradníky. „Starají se o park, který jejich spolužáci vysadili v předchozích letech, udržují ho a vidí, jak roste. Je to praktická práce, která je vidět. A i lidé, kteří v Semněvicích žijí, jsou s odstupem rádi za to, jak pěkně nyní náves vypadá,“ dodává.

Radost z vybudovaného parku žákům před dvěma lety zkazil neznámý vandal, který zničil sakurové keře, sakurový strom, několik keřů tamaryšku a osm keřů ukradl.