Černé skládky. Boj s nimi je nikdy nekončící sisyfovskou prací mnoha obcí.

Vedení Semněvic na Horšovskotýnsku trápí konkrétní typ černých skládek - zbytky rozebraných aut, které v okolí obce ponechávají údajně převážně místní nepřizpůsobiví obyvatelé.

„Nestačíme černé skládky odklízet," říká Josef Hálek, starosta obce. „Vidíme, jak v Semněvicích rozebírají auto, pak přijede vůz, který odveze železný šrot, no a moc dobře už víme, kde ten zbytek skončí."

Semněvičtí objevují kolem čtyř nebo pěti skládek ročně. Naposledy je měli například v Pocinovicích u křižovatky nebo v lese při cestě na Mez- holezy.

„Pak nás také ze životního prostředí upozornili, že musíme uklidit černou skládku poblíž Věvrova. Mysleli jsme, že ji už má na starosti Horšovský Týn, ale ukázalo se, že je těsně u hranice katastru, ale přeci patří nám," doplnil starosta s tím, že i místní hajný narazí občas při svých cestách po lese na kdejaký odpad, například hromadu eternitu.

Skládky musejí Semněvičtí likvidovat sami na vlastní náklady.

„Sami přivezeme kontejner, naložíme odpad a odvezeme ho do Lazců. Jsme malá obec a stojí nás to nemalé prostředky. Likvidace jedné černé skládky nás vyjde na přibližně pět tisíc korun, pokud jsou v ní i pneumatiky, stojí to ještě více," poznamenal starosta.

Situace je pro obec těžko řešitelná. Prozatím podle starosty nezbývá než se snažit mít 'známé firmy', které auta rozebírají, pod dohledem.

„Majitele jednoho domu, ve kterém tito občané bydlí, jsme upozornili, že tam ve stodole rozebírají auta, a tak nám přislíbil, že to zakáže. Chceme po dotyčných také potvrzení, kam následně odpad odvážejí, to ale samozřejmě není snadné," podotkl na závěr Hálek.