Ačkoli domažlický okres zůstal v porovnání s jinými oblastmi republiky ušetřen sněhových kalamit, města a obce si musejí poradit s úklidem vlastních ulic.

Horšovskotýnští měli v souvislosti s ´chodníkovým´ zákonem obavy, zda jim na údržbu města budou stačit finance, a proto měli připravený nový plán zimní údržby.

„Na zimní údržbu města jsme navýšili prostředky v řádech statisíců,“ uvedl místostarosta Horšovského Týna Václav Mothejzík s tím, že úklid ulic byl bez problémů, přesto se ještě některé věci dají vylepšit. Proto radnice plánuje vyhodnotit a do příštího roku možná trochu poupravit plán údržby, například přehodnotit pořadí úklidu jednotlivých ulic podle jejich důležitosti.

„Určitě je na místě poděkovat lidem, kteří sami uklízejí, i když nemusejí. Snad polovina lidí si pořád sama dělá údržbu, což městu moc pomáhá a šetří peníze,“ dodal Mothejzík.

„My odklízíme sníh postupně už od víkendu a žádné problémy nevznikly,“ uvedl starosta Bělé nad Radbuzou Libor Picka. Bělští do boje proti sněhu zapojili novou multikáru s radlicí a posypem a také traktor s radlicí a nakladačem. „Snažíme se sníh spíše shrnovat a raději nesolit. Sůl neprospívá chodníkům a ani lidem nebo psům,“ vysvětlil starosta.

„My v Klenčí solit musíme,“ tvrdí starosta městysu Karel Smutný. „Ale například v Caparticích sůl nepoužíváme kvůli běžkařům,“ dodává.
Na sněhovou nadílku jsou zvyklí i na Pelechách, kde s údržbou pomáhá soukromý zemědělec.

„Pan Kaiser má traktor a obec má zase radlici, takže to dáváme dohromady a údržba funguje. Máme prohrnuto a silnice jsou pořád sjízdné,“ tvrdí starostka Radka Tremlová a pochvaluje si, že před vlastním domem si na Pelechách každý poctivě odhrabuje sám.