Při oslavách 120 let Sboru dobrovolných hasičů v Draženově si návštěvníci mohli mimo jiné prohlédnout i zajímavou výstavu. Kromě fotografií, kronik a dalších dokumentů z historie sboru byla ve zbrojnici k vidění také historická a hasičská výbava pocházející ze sbírky hasiče Josefa Souška z Domažlic.

„Sbírám hasičské helmy, sekyrky, uniformy, opasky, vyznamenání a podobné věci. Shromažďuji je pomalu už čtyřicet let, mám kolem sto padesáti uniforem a přibližně čtyřicet helem," říká Soušek.

Mezi exponáty byly i některé zajímavé historické kousky. „Všechny jsou něčím zajímavé, ale zvláště pěkné jsou podle mě například prvorepublikové hasičské uniformy," podotkl sběratel a zmínil také hezky zdobené spony na opasky nebo jedny z prvních kožených úchytů na hasičské sekyrky. Mezi exponáty byly také vojenské helmy, které se po válce předělávaly na helmy hasičské – včetně přilby německých jednotek SS z druhé světové války.

NĚMECKÁ VÁLEČNÁ HELMA (vlevo) předělaná na hasičskou přilbu.

„Některé exponáty mám od místních hasičů, jiné od kamarádů, je však těžké tyhle věci dnes sehnat," tvrdí Soušek. „Ale baví mě to a jsem rád, že je mohu na nějaké takové výstavě ukázat," dodal.