Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S přeshraniční spoluprací je třeba začínat u mládeže

Schwandorf – Zástupci státní správy i škol z Horní Falce a z Plzeňského kraje se ve středu sešli v supermoderní správní a kongresové budově ve Schwandorfu, aby zhodnotili vzájemnou spolupráci v oblasti školství mezi oběma regiony.

30.9.2012
SDÍLEJ:

Budova správního a kongresového centra stojí až za Schwandorfem, hned vedle ekologické spalovny odpadů. Na návštěvníky působí, jako by byla z jiného světa. Foto: Jan Pek


Jako zástupce Krajského úřadu Plzeňského kraje se po oficiálním zahájení ujal slova náměstek hejtmana pro oblast školství Jiří Struček, jenž zdůraznil, že iniciativa ke vzájemné spolupráci musí vycházet především ze samotných regionů: „Musíme spolupracovat, protože musíme sami sobě pomáhat.Nemůžeme čekat, že nám pomohou Mnichov nebo Praha, protože řada věcí zůstane na nás, na regionech. Kontakty navazujeme v různých směrech, ale základem je mládež, u ní je třeba začínat." V závěru svého vystoupení Struček vyjádřil přesvědčení, že i po krajských volbách bude v oblasti přeshraničních kontaktů udržena kontinuita.

Velký zájem vzbudilo vystoupení Joachima Ossmanna, ředitele Úřadu práce ve Schwandorfu, který uvedl: „Tirschenreuth, Cham a Regen jsou okresy s největším podílem českých zaměstnanců v celé oblasti Horní Falce. Obavy z velkého přílivu Čechů po otevření německého pracovního trhu se nepotvrdily. Např. v okresu Cham tvoří Češi jen tři procenta všech zaměstnanců."

Mimořádně zajímavé byly číselné údaje, jimiž Ossmann doprovodil své vystoupení. Posluchači se dozvěděli, že vývoj na trhu práce je příznivější v Horní Falci, kde míra nezaměstnanosti v létě činila čtyři procenta, zatímco v jihozápadních Čechách to bylo 5,6 procenta. Ještě větší rozdíl je v míře nezaměstnanosti mladých lidí do 25 let věku. Ta v dosáhla v jihozápadních Čechách 15,6 %, ale v Horní Falci pouze 5,5 procenta.

Odpoledne přišly na řadu semináře a workshopy. Zástupci škol, které již úspěšně realizovaly společné projekty, při nich předávali zkušenosti těm, kteří by se chtěli vydat v jejich stopách. Své zástupce mezi lektory workshopů měly i domažlické střední školy.

Učitelé němčiny z Gymnázia J. Š. Baara Emilie Nosková a Jan Pek spolu s kolegy z Gymnázia Wernera von Siemense v Regensburgu Reginou Leitnerovou a Wolfgangem Friedlem s využitím multimediální prezentace  informovali zájemce z řad bavorských učitelů o přípravách a realizaci dvojjazyčných divadelních představení a historického projektu věnovaného obci Folmava. Veronika Němcová z obchodní akademie společně se svými kolegy z Realschule Furth im Wald se podělila o své zkušenosti s různými formami vzájemných kontaktů žáků z obou stran hranice.

V současné době více než stovka hornofalckých škol kooperuje s českými partnery v oblastech studentské výměny, společných projektů i při přípravě na budoucí povolání. Na některých reálkách se dokonce vyučuje čeština jako volitelný předmět. V tomto školním roce se jí věnuje 612 hornofalckých žáků. Autor: Jan Pek

Autor: Redakce

30.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Miloš Zeman v Domažlicích
20

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

FOTO: Kapely Dymytry a Komunál zahrály v Mrákově

Mrákov – Svátkem pro příznivce tvrdší muziky byl sobotní koncert kapel Dymytry a Komunál v mrákovském kulturním domě. V sobotu 21. října tam vystoupí kapela Kečup.

Neznámý zloděj vyloupil garáž a z auta ukradl baterii

Domažlice – Trestných činů krádež a poškození cizí věci se dopustil neznámý pachatel během uplynulých dvou týdnů v Domažlicích.

Naši prvňáci ze ZŠ Všeruby

Domažlicko - Ve středu 18. října najdete v Domažlickém deníku prvňáky ze ZŠ Všeruby. Nezapomeňte si koupit noviny.

Před 80 lety zemřel spisovatel Jan František Hruška

Pec pod Čerchovem – Před 80 lety zemřel spisovatel Prof. Phil. Dr. Jan František Hruška, rodák z Peci pod Čerchovem Zemřel 17. října 1937 ve svém bytě v Plzni na následky mozkové mrtvice, která ho postihla předešlého dne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení