Zjištění, že trámy podkroví Mateřské školy v ulici Pionýrů v Horšovském Týně jsou prolezlé červotočem, zkomplikovalo rekonstrukci školky, do níž se město pustilo, aby mateřinka konečně splňovala všechny požadované hygienické předpisy.

„S výměnou krovu jsme původně nepočítali, ale při jeho odkrytí jsme zjistili, že všechny trámy jsou napadené červotočem,” uvedl první horšovskotýnský místostarosta Luděk Thomayer. „Rozhodovali jsme se, jestli vyměníme jenom trámy nebo raději celý krov. Nakonec jsme se rozhodli pro to druhé, čímž se práce zde protáhly o měsíc. Úpravy na fasádě ale měly stejně probíhat až do konce září,” dodal.

Náprava díla červotoče si vyžádala z městské pokladny 250 tisíc korun navíc. „Jsme ale rádi, že jsme to udělali. Náklady se o tolik nezvedly a kdybychom vyměnili pouze trámy, nikdo neví, jestli by se tam červotoč za čas zase nevrátil. Je to stará budova, která pořádnou rekonstrukci už potřebovala,” řekl místostarosta.

Za opravu školky město zaplatilo celkem 3 miliony 600 tisíc korun. Budova dostala novou střešní krytinu, okna, sklad na potraviny, výtah na jídlo a především nové zateplené podkroví s kanceláří, skladem na pomůcky a s ložnicí pro děti. „Ty dříve spaly na rozkládacích lůžkách ve třídě, nyní mají pěknou a kvalitní ložnici. Celé podkroví je velmi hezky uděláno,” poznamenal Thomayer.

Díky průmyslovému výtahu na jídlo a kuchyňce na výdej obědů se již děti mohou podle současného trendu stravovat ve třídách a nemusejí docházet do kapacitně nevyhovující jídelny.

„Jsme za rekonstrukci moc rádi, především za to, že máme i pro druhou třídu pěknou ložnici v zatepleném podkroví,” řekla vedoucí učitelka Marie Pitipáčová. „Nutno podotknout, že i vzhled školky se výrazně zlepšil,” dodala.

Rekonstrukce začala prvního července a je již téměř dokončena, kromě několika dodělávek na venkovní fasádě budovy. Provoz mateřské školy v průběhu prázdnin, který je tradičně menší, probíhal jen ve školce ve Vančurově ulici. Od prvního září pak byl provoz rekonstruované školky pouze omezen - někteří rodiče a zejména maminky dětí, které byly doma na mateřské, byly požádány, aby si své ratolesti ponechaly ještě nějaký čas doma.