Rytíři divákům představili také kousek historie, i když trošku po svém. V první bitvě kardinál Cesarini, který utíkal před husitskými vojsky, napadl hrad Rýzmberk, kde chtěl krást a drancovat. Hradní pán však svoje území bránil. Souboj mezi vojáky byl vyrovnaný. Kardinál tedy vyzval hradního pána ke hře v kostky, kterou nakonec prohrál, a rýzmberská družina ho vysvlékla a vyhnalaz hradu.

Tuto a další zábavnou podívanou si mohli užít diváci v sobotu na hradě Rýzmberk. „K vidění je zde umění kovářů, sebeobrana, souboje z dob husitů, zápasy šermířů a nechybí ani oživlé prohlídky hradu,“ okomentoval akci vedoucí Družiny pánů z Lipé Ondřej Holý.

Návštěvníci se také mohli zapojit, vyzkoušet si sebeobranu nebo střelbu z luku. Akce spojovala poznání historie se zábavou. Den zpříjemnila mimo jiné historická hudba Cavalla Canor nebo občerstvení.

„Je to naše druhá akce zde na Rýzmberku a 23. srpna se bude konat další,“ poznamenal Holý s tím, že celé družině se na Rýzmberku moc líbí, protože je to krásné a komorní místo, které je pro jejich akce ideální, přestože není tak prostorné.