A to i přesto, že tamní spolek rybářů letos závody na rybníku U Holce právě kvůli povětrnostním podmínkám o něco uspíšil.

„Vloni jsme podzimní závody pořádali v říjnu a pršelo nám celé dopoledne. Rozhodli jsme se je tedy udělat už v září. Sice neprší, jen mrholí – zatím. Účast je s ohledem na počasí slušná, 23 dospělých a osm dětí," vítal nás Antonín Pergl.

Na rybářích bylo na první pohled vidět, že to, co padá shůry, sice není optimální, ale byli dobře vybavení.

„Jediné, co mi chybí, je něco ostřejšího pro zahřátí. Dnes by se to zvlášť hodilo, to víte, prohibice dopadla i na nás," smál se jeden z rybářů.

Zákaz podávání alkoholu s obsahem od 20 % však vůbec nevadil malým rybářům.

„Dnes jsem ještě nic nechytil, ale minule ano," hlásil pětiletý Davídek, který přijel s tatínkem. O něco lépe na tom byl další mladý rybář – školák. „Jsem tu poprvé, dnes jsem zatím chytil jenom kapra, měl 47 centimetrů," pochlubil se Karel Petráš z Kolovče, který chodí do rybářského kroužku v Srbicích.

„Už aby zabraly! V prvním kole jsem na druhé straně rybníka něco chytila, teď zatím nic," postěžovala si odchovankyně srbického rybářského kroužku Petra Kopáčková z Mezholez u Kdyně a dodala: „Chytám od osmi let, teď ne často, neboť jsem na mateřské dovolené a není tolik času."

Někteří rybáři bez úlovku žertovali, že je ryby tentokrát vůbec neruší.

Neobvyklá návnada?

Navzdory počasí, při kterém ryby příliš nebraly, panovala U Holce výborná nálada a rybáři – ostatně jako obvykle – špásovali. „Jděte se podívat, kolega má žížaly z ráje!" upozornil jeden z nich.

Fakt z ráje? „Já bydlím v ráji, tak ony bydlí v ráji se mnou. Rostou u nás nádherné žížaly, musíte jim jenom dát základ, aby mohly žít. Dneska jsem je vzal na výlet a učím je plavat," tvrdil rybář z Plzně-Roudné.

„V prvním kole jsem chytil čtyři ryby, teď už mám tři kapříky," spokojeně prohlásil Vladimír Opiela z Přeštic.

„V prvním kole měl tři kapry a tohohle prcka, nechám si ho jako návnadu na štiku," ukazoval nám jeho kolega.

Jak vše dopadlo

Pořadatelé měli pro všechny účastníky připravené ceny, pro první tři pak tradiční kolovečskou keramiku – džbánky s nápisem Rybářské závody Koloveč, září 2012.

Odnesli si je Jan Kokoška (582 cm), Milan Benda (501) a Vladimír Opiela(446).

„Mezi dětmi byl nejlepší Zbyněk Běl s 336 cm, 2. místo obsadil s rovnými dvěma metry ryb Vladimír Zajíc a třetí Josef Mach , který nachytal 131 cm ryb. Bylo uloveno 186 kusů ryb o celkové délce 34,27 metru," hlásil nám po rybářském závodu, jemuž se nakonec nevyhnul déšť, Antonín Pergl.