„Hele, ty ryby jim samy skákají do podběráku,“ divili se ve středu před polednem lidé, kteří měli možnost sledovat neobvyklý odlov v domažlické Zubřině.

Stěhování vodních živočichů na horní tok Zubřiny si vyžádala plánovaná stavba nového mostu v části Domažlice zvané Na Ostrůvku.

„Provádí se odlov mihule potoční a raka říčního, v obou případech se jedná o chráněné živočichy,“ předeslal Petr Dimitrov, který odlov sledoval jako zástupce Územního rybářského svazu ČRS Plzeň.

Kromě něj jsme u potoka zastihli i zástupce domažlických rybářů.

„Jedná se o náš revír, dohlížím na to, aby veškeré ryby byly ´přesazeny´,“ uvedl Deníku Karel Pecka, zatímco se nám z nádoby s odlovenými rybami pokoušel vylovit mihuli, jejíž jméno naprosto odpovídá chování – mihne se a zmizí.

„Odlovuje se přenosným elektrickým agregátem, který vysílá impuls do vody a zároveň se tvoří magnetické pole, jímž jsou ryby vtaženy do podběráku,“ vysvětlil Pecka úkaz, který jsme zmínili v úvodu článku. Dodal, že pro tento druh odlovu existuje v pstruhových vodách výjimka.

A zatímco dva muži s podběráky, jeden z nich s hučící elektrocentrálou na zádech, procházeli Zubřinu od místa stavby poblíž zahradnictví U Kloučků až po most v ulici Na Ostrůvku, měli jsme možnost hovořit s dalším zúčastněným.

„Máme dohodu s Povodím Vltavy a děláme pro ně záchranné transfery chráněných živočichů. Dohodli jsme se s místními rybáři, dále s ochránci z Libosvár a vodňanskými rybáři na přemístění mihule a raka, současně odlovíme i další ryby,“ uvedl Deníku ředitel kanceláře pražského ústředí Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo a dodal:

„Přijedeme ještě jednou ve chvíli, kdy se začne koryto Zubřiny kvůli stavbě vysušovat a provedeme ještě další sběr raků, na které agregát nepůsobí.“

V nádobě s čistou vodou se ryby za chvilku vzpamatovaly. Mihule, pstruzi, hrouzci, střevle, dokonce i jeden malý kapřík a také raci byli převezeni výše proti proudu.