Hosté rekreačního zařízení s telefonem v ruce, která je napřažena k obloze, marně doufající, že jejich přístroj uloví alespoň slabý signál některého z mobilních operátorů – typický obrázek z příhraničního Rybníka, který se v posledních letech stává čím dál více známou turistickou lokalitou.

Potíže s nedostatečným pokrytím o to více trápí i místní obyvatele, kterých v Rybníku žije na 150.

„Mnohdy je to opravdu komické, zvláště při pobytu škol v přírodě, kdy zde omladina běhá po celé obci a loví signál,“ popsal provozovatel tamního rekreačního střediska Jindřich Rejšek a dodal: „Mnoho hostů je z této skutečnosti velmi rozčarováno, ale někteří tuto situaci naopak vítají a cítí se zde pak jako v opravdovém skanzenu klidu a pohody.“

Podle jeho zkušeností jediným operátorem, který zde alespoň v některých místech obce pokrytí silnější než jednu čárku, je T- mobile. „Je to ale nestálé a závislé na počasí,“ upřesnil.

„Přímo v Rybníku v tuto chvíli není plánováno posilování signálu GSM ani 3G,“ uvedla tisková mluvčí společnosti T–mobile Martina Kemrová a přidala další podrobnosti: „Nejbližší vysílače jsou od Rybníku vzdáleny zhruba 8,5 kilometru, což by při běžných klimatických podmínkách a reliéfu krajiny mělo stačit i na pokrytí tohoto místa.“

Prozradila také, že v rámci sdílení sítě se společností Telefonica O2 plánují spustit na blízkém stanovišti v Hostouni vysílač pro 3G (třetí generace mobilních telefonů).

Přímo v obci Rybník nepočítá s rozšířením své sítě ani Vodafone. „Zákazníkům, kteří nemají dostatečný signál doporučujeme nahlásit tuto situaci na naši bezplatnou linku péče o zákazníky, situaci lze zlepšit například natočením vysílače,“ uvedla za tohoto telefonního operátora Alžběta Weinfurtová.

„O zlepšení pokrytí v obci Rybník momentálně neuvažujeme. Obec má 154 obyvatel, prozatím zde tak není předpoklad návratnosti nezbytné investice,“ otevřeně přiznala Blanka Vokounová ze společnosti Telefónica Czech Republic, která provozuje síť O2.

„Sám z tohoto stavu často mívám smíšené pocity. Při svém podnikání jsem dost omezen. I přesměrování mého mobilního telefonu na pevnou linku mi přijde každý měsíc až na několik tisíc korun,“ konstatuje Rejšek.

Obec Rybník a spádová obec Závist májí dnes dohromady přes 150 lůžek v ubytovacích kapacitách. Valnou většinu zdejších návštěvníků tvoří pěší turisté nebo cyklisté.

„V případě, že se stane během jejich pobytu v přírodě jakýkoliv úraz, nastává velký problém s přivoláním pomoci. Sám jsem u některých případů byl přítomen a vidím to jako zásadní problém, když člověk musí ponechat na místě raněného a přemístit se pro pomoc až o několik kilometrů dále!“ uzavřel Jindřich Rejšek.