Rybník na semněvické návsi, na jehož hladině se odráží budova staré školy, patří bezesporu k dominantám obce. Jeho stav však není nejlepší, proto Semněvičtí připravují projekt na jeho částečnou rekonstrukci.

„Rybník na návsi nevypadá zrovna nejlépe, hráze jsou podemleté a ne zrovna nejpevnější,“ komentoval stav nádrže starosta Semněvic Josef Hálek.

„Chtěli bychom rybník částečně vyčistit po stranách, vyspravit hráze, udělat je například z kostek a mít v okolí rybníka pěkně udržovanou zeleň,“ popsal Hálek.

Semněvičtí v současnosti využívají rybník zejména jako požární nádrž.

„Na koupání rybník rozhodně není, ale děti v něm občas chytají ryby a chceme především, aby střed obce pěkně vypadal,“ vysvětlil Hálek.

Vyčištění a vyspravení rybníka by mohlo přijít obec až na tři sta tisíc korun. Proto Semněvičtí doufají v získání šedesátiprocentní dotace od Krajského úřadu Plzeňského kraje.

Semněvičtí za jednu dotaci od krajského úřadu již v průběhu května a června opravili kulturní dům. Za další, více než dvoumilionovou dotaci od Evropské unie vyasfaltovala obec komunikace v Semněvicích, Šlovicích i Pocinovicích, nechala postavit dětské hřiště a za sto dvacet tisíc zakoupila traktůrek na údržbu veřejné zeleně.

Semněvičtí doufají, že budou mít s dotací štěstí i nyní.

„Když ale dotaci nezískáme, nezbude nám než si rybník prostě vyčistit svépomocí,“ zakončil starosta Hálek.