Snaha dostat děti od počítačů do přírody přivedla západočeský rybářský svaz k nápadu nabídnout povolenku k rybolovu dětem od šesti do patnácti let zdarma.

„Je to snaha z naší strany učinit něco jako náborovou akci dětí do řad rybářského svazu, vyhnat děti a vlastně i rodiče do přírody, protože žádný odpovědný rodič nepustí šestileté dítě k řece samotné," uvedl hospodář Západočeského rybářského svazu v Plzni Jaroslav Vogl.

S náborovou akcí začali rybáři už loni a letos v ní pokračují. „Povolenek zdarma jsme vydali už 540 a to je poměrně dost.V letošním roce akce pokračuje, tak uvidíme, zda se setkáme s dalším úspěchem," dodal Vogl.

Povolenky zdarma vydávají místní organizace, ale proplácí je územní svaz. Akci na podporu nových rybaříků si pochvalují kdyňští rybáři.
„Snažíme se děti podchytit a pomoci jim poznat, jestli právě rybařina je pro ně to pravé. Děti mohou díky těmto povolenkám zdarma chytat v revíru celého Západočeského a Karlovarského kraje a také na Orlíku. To mohou využít, například když jedou s rodiči na dovolenou. Díky této akci máme z loňského roku o deset mladých rybářů víc. Věříme, že letos ještě přibudou, protože děti se právě nyní začínají přihlašovat," uvedl předseda kdyňských rybářů Josef Praštil.

Horšovskotýnští rybáři akci sice oceňují, ale jim nic závratného zatím nepřinesla.
„Vloni jsme poskytli jednu povolenku zdarma a letos to budou dvě. Z toho je patrné, že k přírůstku to absolutně nevede, mladý rybář do 15ti let u nás platí 100 korun za členský příspěvek, 50 korun za povolenku na revíru místního významu a 250 korun za povolenku na území Plzeňského a Karlovarského kraje. Právě ta je územním svazem proplácena. 250 korun není motivací pro nové členy a jejich rodiče. Více peněz stojí další propriety potřebné k rybaření. Přesto palec nahoru pro územní svaz za snahu. Je škoda, že mladých zájemců o Petrův cech u nás je tak málo," uvedl místopředseda horšovskotýnských rybářů Ladislav Walter.

Nadšeným mladým rybářem už více než dva roky je jedenáctiletý Honzík Gožďál z Draženova.
„V Draženově se konala taková akce, kdy si mohl každý na horním rybníce zarybařit. Jeden taťkův kamarád mi půjčil prut a nechal mě to zkusit. Líbilo se mi to, tak jsem se přihlásil do rybářského kroužku v Domažlicích," řekl Honzík.

Rybaření se stalo jeho velkým koníčkem. Může se už pochlubit i rybářskými trofejemi.
„Rybaření mě opravdu baví, chytal jsem i na Hracholuskách. Radost mám hlavně z cejna, kterého jsem chytil loni na rybářském táboře v Soběslavi."