Byli to kdyňští rybáři, kteří letos na jaře jako první v okrese důrazně upozornili vedení územního svazu na nespravedlnost, kvůli které z organizací na „venkově“ přestupovali rybáři do Plzně. Tam totiž nebudují rybníky, nechovají ryby, proto se z brigád mohli vyplatit stovkou.

Zato Kdyňští, kteří staví a opravují rybníky a chovají ryby, aby pak ´cizí´ měli na Bílce co chytat, museli odpracovat brigády. Nebo se z nich vyplatit tisícovkou.

Hrozba, že se Kdyňští s 260 členy osamostatní, zabrala a došlo ke změně stanov územního svazu. Podle nich všichni rybáři organizovaní na západě Čech zaplatí příští rok pětistovku.

V případě Kdyně se jedná celkem o 70 tisíc. „Svaz bude peníze z nově vytvořeného společného fondu přerozdělovat zpátky do organizací. Záležet bude na hospodářském výsledku, počtu členů a ploch revírů,“ vysvětluje předseda spolku Josef Praštil. Podle toho si Kdyňští mají přijít na 181 tisíc korun!

A členy kdyňského spolku to přitom nebude stát ani korunu navíc. Naopak. Rybolov je vyjde o tři stovky levněji. Zatímco letos byla brigádnická povinnost ohodnocena na tisícovku, příští rok to bude jen sedm set, za které se bude možné z povinných deseti brigádnických hodin vyplatit.

Získané peníze Kdyňští využijí na výkup pozemků pod Bílkou, o jejichž získání do svého vlastnictví sní, ale i na budování a opravy rybníků. O konkrétním využití už však bude rozhodovat nový výbor. Do něj budou rybáři 9. ledna v jídelně Elitexu oproti nynějším dvanácti členů volit pouze polovinu fukcionářů.

Po páteční schůzi je jasné, že jako sedmý člen do něj bude navržen Petr Votípka. V osobě výrobního náměstka Klatovského rybářství získají Kdyňané mocného spojence.

Kolik stojí rybaření ve Kdyni

R. 2009 R. 2010

Členství400 Kč 400 Kč

Povolenka 950 Kč950 Kč

Neodpracované brigády1000 Kč 700 Kč