O sto korun dražší členství a o sto korun dražší povolenka. To jsou hlavní důvody nespokojenosti rybářů ze Kdyně. Direktivní rozhodnutí Českého rybářského svazu se jim nelíbí. Zvažují, že se osamostatní.

Už nyní platí ve Kdyni za posezení u vody patnáct set. „Byli bychom první, ale nespokojené jsou i Domažlice, Bělá, Klatovy a Nýrsko,“ tvrdí Josef Praštil, předseda kdyňských rybářů. Snad ještě víc vadí přetahování rybářů z „venkova“ Plzní. „Tam nemají vlastní rybníky, nemusejí se o nic starat. Z brigád se u nich vyplatíte stovkou, u nás to dělá šestnáct set,“ vysvětluje jednatel poběžovických rybářů Josef Váňa.

Nespokojenost s rozhodnutím svazu, jenž chce zdražením získat peníze na zřízení profesionální rybářské stráže, administrativu a zvýšení cen kapra je tak velká, že ve Kdyni už uvažují o odtržení.

„Členská schůze mě pověřila, abych se pokusil prosadit kompromisní řešení,“ říká Praštil. Má navrhnout, aby každý organizovaný rybář, ať je z Plzně nebo ze Kdyně, se z brigád mohl vyplatit pětistovkou. Vybrané peníze by svaz přerozdělil místním organizacím. „Odvedli bychom 90 tisíc korun a zpět dostali 137 tisíc,“ přibližuje předseda kdyňských rybářů. Pokud návrh neprojde, má požádat o vrácení dekretů.

Takový návrh se ale nelíbí rybářům ze Srbic a z Horšovského Týna. Poběžovičtí by dokonce odvedli víc, než by dostali zpět. „Ještě o tom budeme jednat, ale je to jen přelévání peněz. Částku za neodpracované brigády si může stanovit členská schůze,“ namítá předseda týnských rybářů Miroslav Kabourek.

Od případného odtržení Kdyňany odrazuje Karel Pavel z plzeňské organizace. „Ne každý chytá na vlastním rybníku. Po osamostatnění by Kdyňští tvrdě platili za hostující povolenky.“

Praštil tvrdí, že jím vedená organizace dokáže fungovat samostatně. „Vybudovali jsme si rybníky, pěstujeme si vlastní rybu. Máme zázemí i peníze na účtu,“ tvrdí. Další možností je, že Kdyňští prohlásí svůj největší rybník revírem místního významu. „Tím zamezíme tomu, že cizí na Bílce nachytá 196 kaprů a místní si ani nesedne, jen tam chodí sbírat odpadky. Počet hostů bychom si ohlídali výdejem zvláštních povolenek.“

Autor: Václav Tauer