„Byla jsem v posledních týdnech na svých místech v Týnských hájích už několikrát, ale kromě pár májovek jsem žádná nenašla," konstatovala náruživá houbařka Božena Šubrtová.

Její slova potvrzuje i domažlický amatérský mykolog Pavel Kolda: „K růstu hub by bylo zapotřebí, aby společně zafungovaly tři podmínky – vhodná půdní vlhkost, vzdušná vlhkost a teplota. První dvě jsou teď na velmi nízké úrovni."

V lese byl v neděli. „Je vidět, že je v lesích dost drastické sucho. Vítr z lesa vyfoukal vláhu z lehkých dešťů z uplynulých týdnů. Drobný déšť se přes koruny stromů nedostane na zem, poberou to vrchní části koruny. Při okrajích lesů se vláha trochu dostane, ale tam se daří jen travním druhům hub, jako jsou špičky nebo čirůvky májovky. Těch jsem pár našel."

Loni v půli května ale Kolda chodil do lesa na hřiby kováře. „Loňské jaro bylo o něco vlhčí než je to stávající. Duben byl vloni srážkově lepší. Zaznamenávám si, co kdy najdu, hřiby kováři loni rostli od půlky května do půlky června. Pak začalo drastické sucho a s houbami byl konec," porovnává letošní a loňskou houbařskou sezonu. „Chtělo by to, aby pět, šest dní v tahu jemně pršelo," popisuje ideální podmínky pro nastartování růstu hub.

„Do lesa se chystám i o víkendu, má být teplo, ale vlhkost je nízká. Uvidím, zda na něco narazím," zakončuje Kolda.