Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rusko: Podivní průvodci, zbraně, vodka a úplatky

Kdyně, Klatovy – Výprava Feldou do Číny skončila i v policejním bunkru.

29.7.2016
SDÍLEJ:

V RUSKU jsou naši cestovatelé pro místní jako atrakce, a tak se s nimi lidé chtějí družit.Foto: feldoudociny.cz

Naposledy jsme končili na ruských hranicích, kde cestovatelům ani dlouhé čekání málem nezaručilo vjezd do země.

RUSKO
Po více než 12hodinovém zdržení na hranicích cestovatelé konečně vyrazili. Přespali ve městě Vladikavkaz. Jejich hostitel Jurij byl nadšen z příběhu české výpravy a protože pracuje v ruské televizi, nabídl, že o nich udělá reportáž, ale bohužel čas tlačil – pro kluky byly výzvy dne opravit auta, sehnat rubly a získat papíry od notáře.

Rubly získali z bankomatu, který s vypětím sil dokázali i ve Vladikavkazu najít. Vypátrat notáře, který by úředně potvrdil dokument, že Ruby může řídit Suovo auto, bylo obtížnější.

Sekretářka u prvního notáře cestovatelům sdělí, že nemohou podepsat plnou moc v ruštině, když jí nerozumí. To, že mají stejný dokument i v angličtině, nestačí. Museli by si sehnat překladatele. I návrhy, že text lze přeložit s pomocí Googlu (nebo zmíněné slečny sekretářky, která anglicky umí), jsou marné.

Výprava si zkouší koupit alespoň ruské SIM karty, které prodávají téměř na každém rohu. „Ale problém je, že SIMku si koupíte pouze s ruským pasem. Pro cizince nemožné," vysvětlují kluci.

Zkusili alespoň další notářku, s ráznou paní ječící rusky se ale nebyli schopni domluvit, ani s pomocí Suova otce na telefonu.

V servisu BMW se Šmoldovi a Makrovi alespoň podařilo opravit auto. Dostalo úplně nový katalyzátor (požadavek navařit místo něj obyčejnou trubku bohužel nevyšel). Nechali si zavařit výfuk i na druhém autě, které po ujetých 5 000 km získalo drsňácký závodní zvuk. Zaplatili přibližně 1500 korun a anglicky si popovídali s milým šéfem autoservisu.

„Vyprávíme mu o naší cestě a problémech, které nás na ní doprovází. Reakce nás mile překvapila, Rus se nabízí, že nám pomůže. S díky přijímáme a nejprve společně jedeme k notářce. A nevěřili byste – najednou to jde!"

Sua tak vystaví plnou moc Rubymu, která mu dovoluje dělat za Suu téměř cokoliv. Například prodej domu, používání automobilu, prý mu může prodat i manželku. Od podivného prodejce na tržišti se navíc podařilo získat i ruské SIM karty (neomezený internet v mobilu vyjde na cca 5 Kč na den).

„Jdeme zpět k servisu, zde nám majitel nabízí, ať se ještě chvíli zdržíme a zajdeme si k němu domů, že má moc dobrou marihuanu. Lákavá nabídka, ale po předchozích zkušenostech s celníky zdvořile odmítáme s tím, že se chceme jet podívat na školu v Beslanu. Sebejistý a usměvavý chlápek ihned zmlkne a s velmi smutným pohledem vypráví, že tuto školu také navštěvoval. Dokončil ji ještě před atentátem. Jeho teta, která ve škole pracovala jako učitelka, zde pracovala i osudného 1. září 2004. Domů se již nikdy nevrátila. Bylo velmi zřejmé, že se o této tragédii nechce moc bavit. Proto se raději loučíme a odjíždíme směr Beslan," vyprávějí cestovatelé.

V městečku Beslan v Severní Osetii islamistické militantní separatistické skupiny obsadily 1. září 2004 místní školu. V tělocvičně drželi tři dny 1128 rukojmí, zatímco vyjednávali o uznání nezávislosti Čečenska. 3. září ozvaly exploze, vypukl požár, zhroutil se strop, následovala střelba. Celkem zemřelo 334 lidí, z toho 186 dětí a na místě bylo okolo 800 zraněných.

Když naši cestovatelé vjížděli do Beslanu, měli prý najednou strašný strach z cizích lidí.

„Najednou nás zastavila bílá Lada, z níž vystoupili dva muži, zda nechceme pomoct. My se strachem v očích odpověděli, že ne a jeli jsme dál. Auto nás ale pronásledovalo pořád," vyprávějí. Při další zastávce muži rovnou nabídli, že výpravu zavedou do školy. Cestovatelé se báli, ale riskli to.

BESLANSKÁ TĚLOCVIČNA zažila spoustu hrůzných okamžiků.

Po prohlídce místa tragédie (tělocvična od neštěstí zůstala ve stejném stavu) a zapálení svíček pozvali výpravu její noví 'průvodci' na kávu do restaurace.

„Čekali jsme na kávu, ale najednou byla na stole vodka a plné talíře jídla. Dnes asi k moři nedojedeme. Domlouvám se, že budeme spát ve dvoře hospody. S tím nikdo nemá problém a družba může začít. Náš hostitel nám děkuje, že jsme přijeli uctít památku obětí a připíjí. To během dalších dvou hodin udělá ještě asi 12krát. Poté nám nabízí, že můžeme spát v motelu přes cestu. To odmítáme s tím, že nemáme moc peněz."

'Řídit pod vlivem dnes můžete, já jsem policista!' říká muž a pak vstane s tím, že se jede za zábavou. Rus ochotně za výpravu zaplatil útratu a pak, že klukům zaplatí i motel k přespání. V motelu nechali auta a šlo se za zábavou, která spočívala v tom, že se na parkovišti před samoobsluhou popíjelo pivo z petky a jedly sušené ryby.

Následně Rus kluky odvezl za 'ještě větší zábavou'. Zavezl je do boudy nedaleko letiště a přinesl dvě dlouhé zbraně. Naštěstí bez nábojů. Zbraně si se strachem v očích prohlížejí, fotí se s nimi a pak už prosí hostitele, aby je odvezl do motelu.

Kluci se zbraněmi.

„Na to, komu zbraně patřily a kde jsme to vůbec byli, nikdo nesebral odvahu se zeptat. My naivně doufáme, že to byla ostraha letiště. Ale vzhledem k tomu, že onen chlapík kouřil marihuanu, pil vodku a po válce má vlastní zbraň velká část obyvatel, máme pochybnosti," říkají cestovatelé.

„Když se ráno probouzíme v motelu, nestačíme se divit, že ještě žijeme. Čekali jsme, že je Rusko fakt hustý, ale že až tolik, to ne," dodávají.

ČEČENSKO
Po čaji vyrazili směr Čečensko a pak dále až ke Kaspickému moři do města Astrachaň, které je už jenom kousek od Kazachstánu. Cesta přes Čečensko probíhala bez problémů, před hlavním městem Groznyj výprava zastavila na jídlo u falešného 'mekáče', Po obědě ve 45stupňovém vedru jeden voják kluky důrazně upozorňuje, aby si oblékli dlouhé kalhoty. V Grozném se centrum města blýská vysokými mrakodrapy a novými mešitami, ale lidé se na feldy a jejich posádku již tolik neusmívají.

Cestovatele těší, že jejich opravené auto již jede méně než 7 litrů na 100 km, radost jim ale zkazí fakt, že zabloudili v čečenských horách.

„A zabloudit v čečenských horách, kde se můžou skrývat kdejací islamističtí pomatenci s kalašnikovy, to nebylo úplně v plánu. Všude jsou vojáci, kteří nás téměř na každém desátém kilometru staví a kontrolují pasy. Po hodině bloudění konečně nalézáme hlavní cestu a můžeme frčet."

Bohužel Sua frčel trochu moc a při výjezdu z kruhového objezdu přejel rychleji neoznačený zpomalovací práh.

To neušlo místním policistům, kteří obě auta zastavili a pozvali si oba řidiče do svého betonového bunkru, obklopeného pytli s pískem, ve kterých jsou podezřelé díry.

Dva policisté se Suovi v místnosti bez oken snaží vysvětlit, co provedl. Ten pořád s klidem v očích říká: „Já negavarým pa rusky, já ti nepanímaju". Po strážníkovi chce vidět fotku, která by překročení rychlosti dokázala nebo alespoň značku, kterou porušil. Marně.

„Jediná věc je, že vytáhne blok s pokutami, který po sekundě vrátí zpět do šuplíku. Koukne na Suu a pohledem si říká o úplatek – v zemích bývalého SSSR se mu říká padárok," podotýkají cestovatelé a pokračují: „Sua samozřejmě ví, co po něm žádá, ale stále se tváří, jako by měl spočítat trojný integrál. Jednomu strážníkovi již dochází trpělivost a odchází. Druhý, ten větší, zůstává. Vytahuje kus papíru, kam píše 150 a za číslo píše S a dvakrát svisle přeškrtne. Podá papírek Suovi, který dostane velký záchvat smíchu. Policajt ho ve smíchu následuje. Dává papírek Suovi, aby navrhl částku. Sua bere tužku a píše 50, ale místo přeškrtlého S, škrtá R. 50 rublů je asi 18 Kč. To policajtovi jako padárok nestačí, začne kroutit hlavou. Několikrát vyndá a zandá bloček s pokutou. Nakonec řekne Suovi o 500 rublů, ty však Sua v peněžence nemá. Má jen 200, pokládá je na stůl, bere si svůj pas a odchází. Usmlouvání úplatku ze 150 dolarů na 200 rublů potěší."

Výprava mohla pokračovat dál směrem do Číny. Přesněji řečeno 200 km rovně, potom doprava, dalších 50 km rovně a doleva.

Policejní kontroly typu: „Máš pro mě padárok?" už přestávají počítat. A policisté nic nedostanou. Občas cigaretu a občas se výpravě mohou podepsat na auto, ale to jen tehdy, když se tváří vážně ostře.

„Tímto stylem pokračujeme až do Astrachaně, kam jsme chtěli přijet v 10 večer, ale dorážíme v půl šesté ráno. Inu, nevěřte tomu, že když je v Rusku na mapě cesta značená jako dálnice, tak to opravdu dálnice je. Písek z této cesty budeme z aut smývat ještě v Čechách."

Zdroj: Feldou do Číny

Feldou do Číny
Čtyři kamarádi ze Kdyně a Klatov (Jan Suastika, Ondra Šmolík, Jakub Rubáš a Dušan Makrlík) se vydali starými feliciemi na dvouměsíční 20 000 km dlouhou cestu k hranicím Číny přes 24 zemí Evropy a Asie. Více na www.feldoudociny.cz.

Kde je výprava nyní?
ČR > Slovensko > Maďarsko > Slovinsko > Chorvatsko > Bosna a Hercegovina > Černá Hora > Albánie > Makedonie > Řecko > Turecko > Gruzie > Rusko > Kazachstán > Uzbekistán > Tádžikistán > Kyrgystán > Kazachstán > Rusko > Estonsko > Lotyšsko > Litva > Polsko > Německo > ČR

Autor: Redakce

29.7.2016
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mladík řídil bez řidičáku

Ilustrační foto.

Opilec tankoval ve Vránově bez placení

Planý poplach v domažlické pobočce České spořitelny

Domažlice – V úterý odpoledne zasahovali domažličtí hasiči v budově České spořitelny v ulici Msgre B. Staška.

VÍME PRVNÍ

Opět žhář. V Poběžovicích hořelo další auto

Poběžovice – Ve středu ráno mezi 5.15 a 5.40 hod. neznámý pachatel úmyslně zapálil dodávku Fiat Ducato na volně přístupném prostoru v Poběžovicích nedaleko místní školy. Podle informací Deníku se na místě našel hadr se zbytky zápalné látky. Vůz má patřit romskému majiteli.

Bělští si v Kolkovně užili jubilejní Country večer

Bělá nad Radbuzou – Posezení při country muzice je v Bělé poměrně častý způsob zábavy.

Před 90 lety zemřel lékař Josef Thomayer

Trhanov – Právě dnes, ve středu 18. října si připomínáme 90. výročí úmrtí lékaře, spisovatele a vysokoškolského pedagoga, trhanovského rodáka MUDr. Josefa Thomayera.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení