Padesát tři dní od skončení komunálních voleb čekali obyvatelé Domažlic na zodpovězení otázky, kdo město v následujících čtyřech letech povede. Starostou byl na středeční večerní schůzi zastupitelů zvolen Miroslav Mach ze Sdružení pro město Domažlice (SPMD), který obhájil svůj mandát z předchozí čtyřletky.

Rozhodl o tom závěr maratónu mnohatýdenních vyjednávání. Až těsně před začátkem druhé schůze zastupitelů podepsali koaliční smlouvu zástupci SPMD, ČSSD a SNK 2010. Uzrálo tak spojenectví dvou nejsilnějších stran, které se v předvolebním boji vůči sobě vymezovaly.

„Vzniklá koalice není žádný sňatek z lásky, je to manželství z rozumu,“ shrnul v úvodu jednání zastupitelů Zdeněk Novák (SPMD) a vzápětí dodal: „Na druhou stranu si myslím, že jsou i manželství z rozumu, které fungují lépe než manželství z lásky.“

Jako vůbec první promluvil Jan Látka (ČSSD), který přítomným oznámil, že odstupuje z nominace na starostu, kterou od své strany získal při předchozím jednání zastupitelstva, i případných dalších nominací do rady města.

„Myslím, že se tím situace zjednoduší a Domažlice již nutně potřebují nové vedení města,“ řekl Látka.

„Všem bylo jasné, že pokud chceme patovou situaci vyřešit, budou muset všechny volební strany dělat ústupky, někdy i zcela zásadní,“ uvedl dále Novák a pokračoval: „V posledních třech týdnech probíhala intenzivní až hektická vyjednávání, jehož výsledkem je jediná průchozí varianta.“

Zdeněk Novák poté navrhl do funkce starosty Miroslava Macha, který byl 15 hlasy koaličních zastupitelů zvolen. Zástupci KSČM a ODS se hlasování zdrželi.

Prvním místostarostou se stal Karel Štípek (SPMD), zastupitelé se shodli, že jeho funkce bude uvolněná. Štípek získal rovněž 15 hlasů, stejně jako v případě volby starosty se hlasování zdrželi opoziční zastupitelé.

Neuvolněným místostarostou se stal Vítězslav Brody, volební lídr sociálních demokratů. I jemu podporu vyjádřili koaliční zastupitelé, proti hlasovali Jaroslava Wollerová a Pavel Wolf z ODS, komunisté se zdrželi.

„Zdeněk Novák vznik koalice pojmenoval přesně. Je to sňatek z rozumu. Dohoda se vyjednávala během úterní noci a středečního dopoledne. Lépe to domluvit nešlo, byť jsme se o to snažili skoro celých osm týdnů od voleb,“ zhodnotil konečnou podobu nového vedení města nový místostarosta Vítězslav Brody.

Pro návrh, aby rada města byla sedmičlenná, zvedli ruce všichni koaliční poslanci a komunisté, zdrželi se jen zástupci ODS.
V radě města budou mít po třech zástupcích SPMD a ČSSD a jedno křeslo obsadí SNK 2010.

Vznik velké koalice kritizují představitelé levicové i pravicové opozice.
„Myslím, že vzniklé uspořádání nemá logiku. Ti, kteří se proti sobě čtyři roky štvali a bojovali spolu, se nakonec dokázali spřátelit,“ komentoval středeční dění lídr kandidátky KSČM Jan Pangrác.

„Místo toho, aby levicové strany postupovaly společně, jak bylo dohodnuto, tak sociální demokraté dali přednost funkcím před tím, aby dodrželi to, co slíbili před volbami voličům a po volbách nám,“ dodal Pangrác.

„Středeční volba je pro nás, stejně jako pro všechny pravicové voliče, velkým zklamáním,“ shrnul postoj ODS předseda místního sdružení Domažlice Václav Pelnář.

„Udělali jsme maximum pro to, aby vznikla středo – pravicová koalice. I celou středu před zastupitelstvem jsme využili k tomu pokusit se zvrátit rozhodnutí o vzniku koalice SPMD, ČSSD a SNK 2010, o kterém jsme se dozvěděli v úterý v deset hodin večer pomocí sms jednoho člena SPMD,“ pokračoval Pelnář.

Připomněl také, že z poslední, pondělní schůzky se zástupci SPMD občanští demokraté odcházeli z jednání s tím, že mezi SPMD a ODS panuje shoda ve všech zásadních věcech, programu i personálních záležitostech. Nebyl mezi námi žádný sporný bod, který by bránil koalici.

„Projednali jsme už i konkrétní body koaliční smlouvy, včetně personálního obsazení vedení radnice,“ doplnil další člen vyjednávacího týmu ODS Jan Petráček. Během následujících hodin však k dalšímu jednání už nedošlo.

„Dělá to na mě dojem, že ODS fungovala jako zástěrka toho, že se někdo snaží o středo–pravicovou koalici a že už je rozložení sil stejně dávno rozhodnuto,“ popsala své pocity po středeční volbě zastupitelka Jaroslava Wollerová.

Druhé zasedání domažlického zastupitelstva se konalo ve velkém sále MKS. Navštívily ho desítky občanů. Většina z nich po volbě vedení města místo jednání opustila a další pracovní body zastupitelstva již nesledovali. Příští zasedání se koná 26. ledna.