Na státní svátek dne 8. května se veřejnosti opět otevřela brána jinak nepřístupného vojenského areálu s rozhlednou na vrcholu Velkého Zvonu (863 metrů n. m.).

Prostory stanovištěVelký Zvon, které je jedním ze zařízení 53. brigády pasivních systémů a elektronického boje, byly pro návštěvníky přístupné od 9 do 17 hodin a už od ránapřicházely pěšky či na kolezástupy turistů, kteřítoužilinavštívit čtyřicetimetrovou věž ze 70. let o deseti patrech a rozhlédnout se po překrásné krajině Českého lesa.

"Nejvíce lidí přicházelo před obědem a po něm," uvedl velitel stanoviště major Jan Zuzák. "Odhadli jsme, že se dnes ukázalo více jak dva tisíce návštěvníků," dodal. Minulý rok navštivilo věž ´pouhých´ 1500 turistů.

Zpříjemnit si den pracovního klidu se rozhodla i Jana Hrábková z Domažlic s manželem.

"Už dlouho jsme nikde nebyli, tak jsme si udělali příjemné odpoledne. Je odsud krásně vidět daleko do kraje a je tu čerstvý vzduch, který pročistí myšlenky. Člověk cítí volnost a prostor a to ho povznese a je mu příjemně. Připadá si svobodnější a všechny vyhlídkydo budoucna sezdajío něco nadějnější," popisuje svépocity z návštěvy rozhledny Hrábková.

Přímo u věže se mohli návštěvníci po výstupu posilnit klobásami, steaky a pivem, posádka stanovištěje pak při prezentacích seznámila s tím, co se ve věži za provozu děje a k čemu slouží.

Ani na počasí si nikdo nemohl v krásný jarní den stěžovat.

"Až na lehký opar byla po celý den dobrá viditelnost,"popsal Zuzák."Z rozhledny je vidět do širokého okolí, můžete vidět například Čerchov, Javor,někdy iHohenbogen," vyjmenovává velitel.

Při troše štěstí,jeden čidva dny v roce během inverze, lze však podle posádky věže v dálce záhlednout i zasněžené vrcholky Alp.