Na rozhledničku s posezením se zaměřují celkem pravidelně a dle slov jejího tvůrce Karla Jandy z Nové Vsi se jejich cílem stala nesčetněkrát.

Karel Janda postavil rozhledničku včetně posezení s ohništěm sám bez cizí pomoci. Nachází se na jeho pozemku v místě rozvodí, kde jsou i směrnice potoků, řek – například Labe, Dunaje, a dokonce i Černého moře. Právě u rozvodí Janda zhotovil stoličku se šesti místy kolem dokola sloupku.

„Loni je někdo rozkopal. Musel jsem vyndat rozbité části a vše jsem opravil. Letos se to ale opakovalo,“ postěžoval si majitel. „Dříve tu byly i vyřezávané sedačky, ale ty někdo ukradl,“ pokračoval s tím, že škody nikomu nehlásil. „Je zbytečné něco někomu říkat. Lidé si ničeho neváží.“

Ačkoli se Vachatova rozhlednička nachází na Jandově pozemku, je veřejnosti volně přístupná. „Je to totiž krásné místo s neopakovatelným výhledem na Šumavu. Proto jsem to tam postavil. Chtěl jsem, aby se lidi mohli kochat přírodou. Může sem přijít kdokoli,“ řekl majitel.

Vandalové jako by si ale na rozhlednu zvlášť zasedli. V horní části rozhledny přichystal Karel Janda i bedýnku s razítkem a návštěvní knihou, do níž se lze podepsat a zanést svůj názor.

„Dveře od bedýnky jsem pak našel utržené a pohozené v lese,“ zmínil Janda. Letos v květnu se mu povedlo při vysazování nových stromků přistihnout několik nezbedných dětí přímo při činu. Hájení vlastního majetku se však otočilo proti němu.

„Viděl jsem, jak děti třískají s tím razítkem. To jsem před časem opatřil řetězem, protože první razítko rovněž někdo ukradl. S dětmi tam byli dva dospělí, tak jsem jim řekl, aby je trochu okřikli,“ vyprávěl Janda. Odpovědí mu však bylo: ‚Co je ti do toho dědku‘. Janda se hájil a zmínil, že je rozhledna jeho. „Vše se obrátilo proti mně. Prý, že se nestydím napomínat děti.“

Ale ani vandalismus, nevychovanost a neúcta k cizímu majetku Karla Jandu neodradí. Vše stále pečlivě a trpělivě opravuje a míní rozhlednu v místě rozvodí zachovat nadále.