Všechny, kdo budou vyplňovat formuláře daňového přiznání za rok 2008, čekají změny, které uplynulý rok přinesl.

Tou největší je nepochybně rovná daň z příjmů. Patnáctiprocentní daň je nyní pro všechny jednotná, na čemž vydělali především občané s vysokými příjmy od osmdesát tisíc měsíčně a výše. Těm vzrostl čistý měsíční výdělek o tisíce až desetitisíce korun.

„Nevím, k čemu takový systém je,“ stěžoval si Marek Pohořalý z Domažlic. „Boháči budou jen vydělávat víc peněz. Netuším, proč by ten, kdo živoří s pár korunami, měl platit stejnou sazbu jako někdo, kdo vydělává desítky nebo stovky tisíc,“ uvedl živnostník.

Dříve se nízký finanční příjem zdaňoval 12% daní, od určité částky pak sazba činila 19, následně 25 a v případě velmi vysokých výdělků i 32 procent.

Změnu prodělal i základ daně, který nyní tvoří tzv. superhrubá mzda, což je hrubý příjem plus pojistné, které odvádí zaměstnavatel. V přepočtu tedy daň nečiní 15, ale 23 %.

Kvůli kompenzaci sociálně slabších se však zvýšily i slevy na dani, takže i lidé, kteří vydělávali méně (kolem 10 až 14 tisíc měsíčně) si nepatrně polepšili.

Mezi uvedené slevy patří například sleva na poplatníka (2070 Kč oproti původním 600 kč). Dále sleva na nezaopatřené dítě a manžela či manželku bez příjmu.

Nejméně tedy na rovné dani vydělali ti, kteří mají průměrné platy, pohybující se mezi 20 až 30 tisíci.

Kvůli rovné dani již také nelze využít společné zdanění manželů, které se vyplatilo, pokud měli partneři rozdílně vysoké příjmy. Ty se mohly sečíst a následně rovnoměrně rozdělit, čímž se uspořilo více, než kdyby každý zdaňoval svůj příjem zvlášť.

Nejvíce však budou ´biti´ lidé s hypotečním úvěrem. Odpočet z částky zaplacených úroků z úvěru je chudší právě kvůli nižší, patnáctiprocentní sazbě. Řada lidí tak ročně přijde o nemálo tisíc korun a na daních tak spíše prodělá.