Povinnost nosit roušky na zastávkách veřejné dopravy, shromažďování jen do šesti osob nebo uzavření restaurací a barů. Na kontroly těchto a dalších vládních opatření, které jsou v Česku od včerejška platná, se zaměřují policisté po celém Plzeňském kraji.

Při jedné z včerejších kontrol v centru Plzně se našla jen hrstka lidí, kteří na nástupištích nebo zastávkách veřejné dopravy roušku nasazenou neměli.

„Dá to tedy zabrat pamatovat si všechna ta nová nařízení a pak se v tom nějak orientovat. Ale vláda je asi z nějakého důvodu vydává, takže nemám důvod je nerespektovat. Roušku nosím pořád,“ uvedl jeden z cestujících, který čekal na svůj spoj do Nadryb na autobusovém terminálu Šumavská v Plzni.

Pokud někoho policisté s nenasazenou ústenkou včera přece jen zahlédli, dotyčný si ji nasadil ještě než k němu došli. „Úplně jsem zapomněl, že to platí už ode dneška. Hned si ji nandám, vůbec mi to nedošlo,“ omlouval se policistům muž, který v deštivém počasí čekal na zastávce MHD na Americké ulici na trolejbus.

Podle policejní mluvčí Veroniky Hokrové provedli policisté v kraji za den asi 200 kontrol. Ve valné většině případů lidé opatření respektují. „Chtěli bychom lidem poděkovat, že jsou zodpovědní a nařízení dodržují. Porušení jsme zjistili zatím pouze v jednotkách případů,“ řekla Hokrová.

„Samozřejmě se najdou i tací, kteří nařízení respektovat nechtějí. Někdy stačilo jen upozornění a několik přestupků jsme museli předat příslušným správním orgánům,“ vysvětlila dále Hokrová a dodává, že kvůli zhoršující se koronavirové situaci policie hodlá při svých kontrolách přitvrdit a lidi pokutovat.

„Epidemiologická situace není dobrá. Vzhledem k nepříznivému vývoji šíření nákazy již nebudeme lidem domlouvat, ale budeme je sankcionovat. V kontrolách budeme pokračovat,“ upozornila Hokrová.

Za porušení platných nařízení může člověk vyfasovat pokutu na místě až do výše deseti tisíc korun.