Partner domažlických policistů, ovčák Romer zvítězil v kategorii Záchranný čin služebních a záchranářských psů. Cenu z rukou herečky Jany Strykové převzal Romerův psovod František Kohout.

Když v září loňského roku pátrali domažličtí policisté po nebezpečném pachateli loupeží, věděli, že může být ozbrojený i střelnou zbraní, a tak jim záleželo na jeho včasném dopadení. Když už měla policejní hlídka muže na dohled, náhle se jim ukryl v lese.

Odhalil ho podpraporčík František Kohout a když pachatel nedbal jeho výzvy, aby se vzdal, pes Romer za zločincem vběhl do hustého porostu.

Vzápětí psovod zaslechl štěkání psa, ale i zasténání. Když se přiblížil, viděl, že pes drží mužovu levici v zubech. V pravé ruce měl však muž zakrvavený nůž. Psovod vyzval pachatele k odhození zbraně. Muž odhodil nůž na zem, ale vzápětí se opět snažil uprchnout. Romer však nepovolil své sevření, a tak mohl psovod spolu se psem složit pachatele na zem.

Když Kohout nasadil muži pouta, zjistil, že Romer silně krvácí z krku a hrudníku. Pachatele proto předal kolegovi a za pár desítek minut už byl pes v péči zvěrolékaře.

Rány nožem naštěstí minuly životně důležité orgány, operace i léčení proběhlo úspěšně a po dvou týdnech byl Romer mimo ohrožení života. Za další měsíc se začal dostávat zpět do své dřívější pracovní kondice a nebál se ani náznaků útoků nožem. A tak se loni v listopadu mohl vrátit do služby.

Anketa Statečné psí srdce 2014 ocenila loňské hrdinské činy služebních a záchranářských psů, stejně jako neslužebních psů laiků a těch dlouhodobě pomáhajících.

Statečné psí srdce

Anketu Statečné psí srdce vyhlašuje časopis Psí kusy ve spolupráci se záchranářským
magazínem Rescue report, vyhlašovatelem ankety Zlatý záchranářský kříž. Záštitu nad
anketou již tradičně drží Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.
Vítězové jednotlivých kategorií Statečného psího srdce automaticky postupují do nominace
na prestižní ocenění Zlatý záchranářský kříž.

Mezi oceněnými byli také hovawartka, která na hřbitově zachránila svoji paničku, těžkou cukrovkářku, i psí pomocníci, kteří pomáhají mladé autistce a epileptikovi.