“Všichni mají zápalky spojené hlavně se Sušicí a ta výroba tady u nás je tak trochu zapomenuta, proto nám ji pánové z Rokycan blíže představí,” komentovala Kristýna Pinkrová z Muzea Chodska.

V první části besedy se mluvilo o sirkárnách v našem okrese. Firmy na výrobu sirek se nacházely například v Nahošicích, Kolovči, Nemanicích, Domažlicích nebo ve Kdyni. “Firmy působily spíše místně, pouze firma Neuburg Ekstein dosahovala světových parametrů, “ informoval Milan Tomášek, místopředseda Českého filumenistického klubu. Zmínil také spoustu zajímavostí, například že továrny na výrobu sirek se nacházely většinou na kraji obcí, aby při požáru nezničily celou vesnici.

V druhé části Martin Frantes pohovořil o filumenii a svazu, ve kterém působí. “Filumenie je sběratelský obor, věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších předmětů,” vysvětlil Frantes, předseda Českého filumenistického svazu. Na konci přednášky se lidé také mohli podívat na přinesené ukázky sirek a krabiček.

Při nehodě řidič utrpěl zranění, převzala si ho záchranná služba.
Při rychlé jízdě narazil čelně do stromu