VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodáci si sraz v Draženově užili, hasiči své výročí také

Draženov /přidána VIDEA, BOHATÁ FOTOGALERIE/ – Ves s více než čtyřmi sty obyvatel zaplnily při šestém setkání rodáků a přátel dvě stovky krojovaných.

4.6.2010
SDÍLEJ:

Ze srazu rodáků a oslav 115. výročí založení hasičského sboru v Draženově.Foto: DENÍK/Milena Cibulková

Úspěšný, v pořadí už šestý Sraz rodáků a přátel obce mají za sebou v Draženově. V hlavní den srazu, sobotu 29. května, se počet obyvatel této chodské obce zněkolikanásobil.

„Odhaduji přibližně dvě stovky krojovaných. Přesně to spočítám, až si prohlédnu film, který jsme si nechali od Jana Nováka z Domažlic natočit. A kolik přesně bylo lidí na srazu, to také zjistím, až uvidím na záznamu průvod,“ uvedl první červnový den na dotaz Deníku po přesném počtu lidí na srazu rodáků starosta Petr Selnar.

Draženovští zahájili v sobotu sraz slavnostním průvodem z části obce za rybníkem. V jeho čele šli krojovaní, starosta obce a hosté. Přešli hlavní silnici a zamířili kolem dvora U Podestátů k hasičské zbrojnici, když předtím krojovaná děvčata položila kytici u pamětní desky Kryštofa Hrubého – Kozinova spolubojovníka, od jehož smrti v pražském žaláři uplynulo 1. června 315 let. Následovalo položení kytic k památníku věnovanému obětem válek.

Srazu rodáků využil Draženov i k oslavě dalšího výročí.

„Připomínáme si 115. výročí založení hasičského sboru. A to nejen výstavou ve zbrojnici, kterou připravil Josef Soušek z Domažlic, ale také necháme pátera Libora Bučka, aby požehnal naše zásahové vozidlo,“ upřesnil starosta SDH Draženov Josef Landkammer.

„Obec na hasičské vozidlo se vším dovybavením vynaložila čtvrt milionu korun, hodně peněz ušetřili svou prací hasiči,“ podotkl starosta obce.

Poté, co P. Buček provedl zmíněný úkon, rodáci zhlédli ukázku malých hasičů – domažlických Soptíků. Pak se odebrali do dvora U Podestátů, kde byl připraven kulturní program.

Pásmo písní a tanečků s dětmi nacvičila Zlata Jahnová, na pódiu se předvedla také část děvčat a žen – samozřejmě stejně jako děti v krojích.

Mezi dětmi na pódiu byla i 4letá Julinka, která žije střídavě ve Francii a USA. Do Draženova přijela s prarodiči Ilonou a Danielem Le Soeur.

„Původně jsme neměli přijet, neboť jsme byli pracovně v Cannes. Dcera Annouchka ani syn Thomas bohužel nemohli přijet, tak jsme vzali alespoň vnučku. Kdo by to byl řekl před pěti lety, kdy jsme tu byli na srazu s Annouchkou, že na příští přijedeme s vnučkou,“ přemítala paní Ilona.

Pro upřesnění je nutno říci, že z Draženova pocházeli její prarodiče, tatínek už byl Domažličan, ale paní Ilona chápe ves jako místo, kde má své kořeny.

Na jejím češství nic nezměnil fakt, že se v době svých studií na Sorboně seznámila s manželem a před čtyřmi desítkami let se z ní stala Pařížanka. Jak dcera Annouchka, tak i vnučka Julinka hovoří česky.

„Když jsem se vdávala do Francie, tatínek mi tehdy řekl: Slib mi, že děti budeš učit odmalička česky. Bylo by špatné, kdyby se s dědou a babičkou nedomluvily,“ řekla nám paní Le Soeur již před pěti lety.

Jak bylo vidno, tatínkova slova si vzala k srdci nejen v případě dětí, ale čeština není neznámou ani pro vnučku.

Velkým zpestřením srazu bylo vystoupení 2. místostarosty Štěpána Sladkého. Po vzoru svého otce přednesl z vikýře statku jako Pišvonc rýmovaná povídání, kdy poukázal na různé záležitosti ze života obce – dřívějšího i současného.

„Je dobrej. Nesmíme zapomenout, že když tam o prvním srazu v roce 1972 stál jeho táta, bylo mu 44 let. Ale Štěpánovi už táhne na 60,“ ocenili odvahu i chuť místostarosty Draženovští.

„Myslím si, že se sraz rodáků vydařil, máme jen samé dobré ohlasy,“ uvedl Deníku starosta Selnar s tím, že po nedělním vyvrcholení srazu v pondělí nejedna hlava bolela.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
4.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Neznámý zloděj vyloupil garáž a z auta ukradl baterii

Ilustrační foto.

Naši prvňáci ze ZŠ Všeruby

Před 80 lety zemřel spisovatel Jan František Hruška

Pec pod Čerchovem – Před 80 lety zemřel spisovatel Prof. Phil. Dr. Jan František Hruška, rodák z Peci pod Čerchovem Zemřel 17. října 1937 ve svém bytě v Plzni na následky mozkové mrtvice, která ho postihla předešlého dne.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

ON-LINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL Stanislava Antoše

Plzeň - Krajský lídr KDU-ČSL pro blížící se parlamentní volby a místostarosta Domažlic Stanislav Antoš odpovídá čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Na Pelechách vyhrávaly harmoniky

Pelechy - Harmoniky vyhrávaly v sobotu odpoledne v sále v Pelechách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení