Zatímco loni nebyl litr Naturalu 95 za 33 korun žádnou zvláštností, výrazné zlevnění pohonných hmot ke konci roku jistě potěšilo všechny řidiče. Nyní ceny opět mírně stouply, nemělo by však jít o trvalý stav.

Začátkem měsíce mohli řidiči natankovat v Horšovském Týně litr Naturalu 95 za méně než dvaadvacet korun, dnes už jsou na většině míst ceny benzinu i nafty vyšší, často až o dvě koruny.

„Měli jsme benzin za 21,90, nyní je cena na 23,50 a dál nestoupá,“ sdělil Deníku Roman Mayah z čerpací stanice Čepro v Horšovském Týně s tím, že očekává, že ceny už budou jen stát nebo klesat.

V to doufají i mnozí řidiči. Důchodce Štefan Čáni chodí o francouzských holích a auto je pro něj nezbytné. „Jsem sice z Domažlic, ale na obě nohy špatně chodím, takže musím jezdit i po městě skoro všude autem. K doktorům i na nákupy,“ svěřil se řidič. Dodal, že zlevnění benzinu v uplynulých měsících ho potěšilo. Opětovné zdražení ho trápí a doufá, že už nebude pokračovat.

„Jsem rád, že docela nedávno, když se ještě benzin dal sehnat lacině, jsem si stihnul natankovat. Ještě pořád tam ten levný benzin mám.“
Jiří Šnajberk z Kolovče – Zichova jezdí pro změnu na naftu. Jeho firma zajišťuje pro zákazníky vnitrostátní i mezinárodní nákladní autodopravu a potřebuje tedy tankovat, ať jsou ceny jakékoli.

„Zvýšení cen jsem samozřejmě pocítil a přál bych si, aby se už začalo zlevňovat. Jezdím na naftu, která se dříve cenově vyplatila, teď je ale všechno naopak,“ tvrdí Šnajberk a dodává, že měsíčně najezdí až 5000 km.

Benzin i nafta začaly zdražovat v průběhu minulého týdne.

„Ano, je to už přes týden, co u nás najednou podražila nafta o dvě koruny,“ potvrdila Monika Jírovcová z čerpací stanice OMV ve Kdyni. Cena za litr nafty tam minulý týden vyskočila na 25,90 a Natural 95 podražil o korunu šedesát na 24,10.

Zvyšování cen by však nemělo mít trvalý charakter.

„Nyní už ceny opět mírně klesly, nafta o 70 haléřů, benzin o 20, a předpokládáme, že budeme i nadále zlevňovat,“ tvrdí Jírovcová. Shodný nárůst cen jako ve Kdyni zaznamenala minulý týden i čerpací stanice Shell v Domažlicích. I zde v nejbližší době očekávají snižování cen.

V Zemědělském obchodním družstvu Mrákov, které patří už tradičně mezi nejlevnější prodejce pohonných hmot, byl nárůst ceny benzinu pouze drobný a zvýšení cen nafty zde ani nezaznamenali. „Nafta u nás stojí pořád stejně – 23,60. Benzin, jak Natural 95, tak Special, podražil pouze o šedesát haléřů,“ tvrdí vedoucí čerpací stanice Josef Selner. Oba druhy benzinu nyní koupíte v Mrákově za 22,20 korun.