Ladislav Mládek je šikovný truhlář a řezbář, dlouhou část svého profesního života pracoval na zámku v Horšovském Týně. Místní mají Láďu Mládka s touto renesanční perlou nedaleko Plzně spojeného. „Za téměř 40 let zde vyřezal mnoho zajímavých děl, například napodobeniny středověkého nábytku či ozdobné předměty, které jsou stále součástí zdejší zámecké expozice, a každý rok je tak mohou obdivovat desítky tisíc lidí, kteří tuto památku navštíví. Opravoval historické dřevěné předměty v celém Horšovském Týně, například v tamním kostele svatého Petra a Pavla. Odešel pak do předčasného důchodu a jeho život se následně trochu zamotal, po zdravotní stránce na tom nebyl vůbec dobře, nakonec strávil dokonce několik měsíců v nemocnici,“ uvedl za domov pro seniory Clementas v Janovicích nad Úhlavou, kde nyní řezbář žije, Pavel Pechoušek.

V domově v Janovicích žije více než rok, vrátila se mu chuť žít, nechal si od svých příbuzných přivézt „nádobíčko“ a začal pomalu s dlátem a různými rydly pomalu tvořit. „Jde to pomalu. Ruce se mi třesou, špatně vidím, ale snad svůj poslední výtvor, kterým je podobizna Alberta Einsteina, dodělám,“ přeje si Mládek.

Hlavní zámecké schodiště v Poběžovicích po rekonstrukci.
Hlavní schodiště hradu a zámku v Poběžovicích je po rekonstrukci

Svá díla během léta vystaví pro ostatní klienty, zaměstnance, ale i návštěvníky v janovickém domově. Návštěvníci uvidí více než dvacet řezbářských skvostů vyrobených většinou z lípy. Jedna série je věnována ročním obdobím, druhá sada vlastnostem a povahám člověka, „Dostal jsem zase chuť. Je mi tady moc dobře, a tak jsem se po několikaleté pauze znovu pustil do tvoření. Cítím, že mám na to po dlouhé době energii,“ těšil se řezbář.

Narodil se v Tachově a vyrůstal v Boru u Tachova. V Domažlicích se vyučil truhlářem a začal tam pracovat. Nabídka vysněného zaměstnání se objevila záhy a odešel do renesančního zámku v Horšovském Týně.