I po letech, kdy získala světový věhlas mezi kravami holštýnského skotu, je vyhledávaná letos 14letá šampionka, dojnice plemene holštýn, legendární Fanatička. Vzácnou návštěvou, která k ní v rámci exkurze v Meclovské zemědělské, a.s., zavítala ve čtvrtek odpoledne, se nemůže pochlubit žádná z jejích českých ´kolegyň´. Byl to vysoce postavený budhistický mnich, reverend Yatawatte Dhammananda Thero, který má na starosti správu několika klášterů ve Srí Lance.

„Kamarád z Prahy mne oslovil, že by se rádi podívali s návštěvou ze Srí Lanky do Meclova, do naší zemědělské společnosti. Jejich host se dozvěděl o Fanatičce a projevil zájem ji poznat," řekl Deníku před příjezdem vzácné návštěvy ředitel Meclovské zemědělské Jaroslav Hána.

Zanedlouho poté už se v areálu objevil vůz, ze kterého vystoupil jeho kamarád Oldřich Nový s manželkou a posléze i host v oranžovém rouše. Spolu s nimi přijela i turistická průvodkyně Eva Mahrová – žena, která si život v budhistickém klášteře po boku reverenda vyzkoušela.

Teploměr ve stínu ukazoval pouhý stupeň nad nulou, a tak se všichni rychle přesunuli do kanceláře ředitele Hány.

Pro hosty bylo připraveno pohoštění, nechyběly chodské koláče. Poté, co byly promítnuty dva spoty ze života Fanatičky, došlo k přátelské debatě. Přítomní, mezi nimiž byli zástupci Meclovské zemědělské a firmy, která pro ni vystavěla bioplynku, se od hosta ze Srí Lanky dozvěděli nejen při rozhovoru, který jsme pro Deník pořizovali a přineseme ho dodatečně, spoustu zajímavých věcí.

Zdroj: Youtube

Reverend chodské koláče ochutnal a také pochválil. A to i přesto, jak později přiznal, že sladké vůbec nejí. Po necelých dvou hodinách příjemného posezení došlo na exkurzi v bioplynce a následně i na cestu do Březí, aby host Yatawatte Dhammananda Thero mohl spatřit legendární Fanatičku na vlastní oči. Cestou od ní k autu uvedl, že se stará o 14 krav, ale má je jako jiní u nás psa či kočku – nechává je dožít. Nabídku na dodání embrya Fanatičky pro zlepšení chovu proto s díky odmítl.

Z Meclova se hosté odebrali na oběd do hotelu Hubertus v Poběžovicích a pak jeli na Šumavu, aby mohl reverend poprvé v životě vidět sníh.