VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Restaurátorka obnovila sochy z Křížové cesty

Horšovský Týn –  Vzácné sochy z Horšovského Týna v budoucnu vytvoří lapidárium v tamním klášterním kostele.

31.8.2016
SDÍLEJ:

Kateřina Amortová pracovala na restaurování vzácných soch v klášterním kostele v Horšovském Týně.Foto: Jaroslav Čedík

Součástí Kapucínského kláštera v Horšovském Týně je kostel sv. Víta, který v minulosti sloužil jako sklad. Postupně chátral jako celý klášter. Před několika lety vedení města rozhodlo, že zde umístí sochy z Křížové cesty od kostela sv. Anny.

Jedná se o vzácné sochy z roku 1755 v životní velikosti. I přesto, že se částečně rozpadaly a byly značně poničeny, jejich přestěhování do vnitřních prostor jim dalo naději na záchranu. Na restaurování těchto soch pracuje již čtvrtý rok Kateřina Amortová, akademická sochařka a restaurátorka.

„Pracuji samostatně i v kolektivu a ke spolupráci si vybírám i studenty ze sochařských ateliérů středních i vysokých škol, kteří se připravují na restaurátorské práce. Restaurování soch z Křížové cesty ke svaté Anně jsme úspěšně dokončili a 9. srpna byly zkolaudovány dr. Kovaříkem z Plzně. Teď stojíme před portálem do kostela sv. Víta, který je v havarijním stavu. Nutná je však i oprava ostění a dveří, které jsou původní, z poloviny 18. století. Naštěstí se dá vše zachránit. Pan starosta Mothejzík je nakloněn obnově těchto prostor," dodala na závěr Amortová.

Restaurované sochy.

A co na to starosta Horšovského Týna Václav Mothejzík?

,,S paní Amortovou spolupracujeme již řadu let. Klášterní kostel bývalého kapucínského kláštera bychom v budoucnu chtěli využívat jako víceúčelový, například pro příležitostné výstavy nebo jako koncertní prostor. Uvažujeme i o využití jako smuteční síň. Zřízení lapidária pro restaurované sochy i jejich neošetřené fragmenty určí připravovaný projekt," dodal starosta.

Vzácné sochy z Křížové cesty budou poprvé po svém restaurování představeny veřejnosti při Dnech evropského dědictví 10. a 11. září. Umístěny budou na levé straně kostela sv. Víta v pořadí, v jakém byly umístěny na Křížové cestě ke kostelu sv. Anny u Horšovského Týna.

Jaroslav Čedík

Popraskané, mechem zarostlé sochy na křížové cestě ke sv. Anně na snímku z roku 2011.

Popraskané, mechem zarostlé sochy na křížové cestě ke sv. Anně na snímku z roku 2011.

Autor: Redakce

31.8.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V úterý byl představen projekt, který pomůže zachovat odkryté zbytky staveb v zaniklé Lučině.
47

Stezku na Lučině začnou budovat na jaře

Domažlické seniory poučili o stravě i cvičení

Domažlické seniory poučili o stravě i cvičení

Kdyňští se dočkají moderní hasičské zbrojnice

Kdyně – V průběhu následujícího roku se obyvatelé Kdyně dočkají rozsáhlé rekonstrukce hasičské zbrojnice.

Na Vánoce se naladili v Německu

Klenčí pod Čerchovem – Zájezd na vánoční trhy do bavorského městečka Guteneck, které leží nedaleko našich hranic v okrese Schwandorf, uspořádal v sobotu 9. prosince Výbor pro kulturu a sport městyse Klenčí pod Čerchovem.

Ve Staňkově ukončili plesem letošní taneční

Staňkov - Ve Staňkově byl závěrečným plesem zakončen kurz tance a společenské výchovy.

Podívejte se: zde všude dnes večer společně zazpíváme koledy

Západní Čechy – Tradice se díky Deníku rozšířila na 600 míst v celé republice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT