Venku před hotelem a restaurací Sokolský dům v centru chodské metropole se usadil například Zdeněk Zelinský s přáteli. „Jsme rádi, že si můžeme dát jídlo normálně z talíře, ne z plastového obalu, a pití ze sklenice, ne z kelímku,“ ocenil. Jednatelka podniku Šárka Václavíková potvrdila, že většina zákazníků v pondělí přes poledne využila předzahrádku. „Zatím jsme vydali asi třicet obědů. Nicméně počítáme s tím, že stejně jako po posledním rozvolnění bude chvilku trvat, než se lidé zase vrátí.“ řekla Václavíková. Věří, že v červenci už bude situace stabilizovaná. Hotel a restaurace přežily jenom díky tomu, že majitel podniká ještě v jiném oboru, konkrétně ve stavebnictví.

Kostel svatého Jiřího v Koutě na Šumavě stojí na pivovarských sklepech. U vchodu do podzemních chodeb stojí Anna Váchalová a starosta obce Bohuš Havlovic.
Česká rarita. Kostel v Koutě na Šumavě stojí na pivovarských sklepech

Restauraci Pod Branou drželi podle tamější provozovatelky Evy Polákové nad vodou rozvozy jídla. „Měli jsme výdejní okénko, ale dost objednávek jsme lidem doručovali,“ řekla. V pondělí kolem 13. hodiny bylo uvnitř obsazených jen pár stolů. U jednoho seděl Jiří Novák. „Dal jsem si vepřovou panenku s rýží. Potkali jsme se s kamarády a konečně můžeme posedět vevnitř,“ sdělil.

Na zákazníky se připravovali také v Městském pivovaru Domažlice, kde pivnici otevírali až později odpoledne. Před opětovným zprovozněním udělali zaměstnanci velkou generálku, mimo jiné vyčistili varny a připravili dostatek zlatavého moku pro štamgasty. „V lednu jsme pořídili poloautomatickou stáčírnu, protože lidé hodně kupovali pivo v PET lahvích. Ruční stáčení trvalo dlouho,“ vysvětlil sládek David Bierhanzl. Doplnil, že minulý měsíc prodali 8500 litrů piva. Ačkoli byl za zájem od lidí rád, těší se na osobní setkání v pivnici.

FOTO, VIDEO: V Domažlicích podpořili nemocného Jiřího Šámala benefičním zápasem

Někteří provozovatelé restaurací se však nestihli přichystat. Jde například o majitele domažlického rodinného podniku Zubřina Václava Kresla. „Závozy potravin a piva budou v úterý. Objednávku jsme dělali v pátek, kdy vláda vyhlásila uvolnění opatření, dřív to nešlo. Otevíráme tedy až ve středu,“ nastínil. Podobně je tomu třeba u Chodské chalupy v Újezdu, jež přivítá hosty ve čtvrtek.