Ani Němčice nejsou zdaleka jedinou obcí na Domažlicku, kde se v poslední době nějakým způsobem řeší či řešil obecní vodovod s kanalizací. Okolnosti s tím spojené však nejsou vždy tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo.

VODOVOD

„V letošním roce by zde v Němčicích měl být podle plánu vodovod hotový zhruba z devadesáti procent. Každé číslo popisné v obci bude mít své rozvody nově zrekonstruované a vedené až na hranici svého pozemku. Dříve u jednotlivých bytových jednotek nebyly ani své uzávěry, takže teď to máme všechno po novu, všichni mají své. Němčice jsou svou rozlohou velice rozsáhlé do všech stran, tudíž je jasné, že celá realizace rekonstrukce vodovodu nebyla vůbec jednoduchá,“ popisuje situaci ohledně rekonstrukce místního vodovodu starosta Jan Hvizd.

Vodovod v Němčicích Na Drahách je po rekonstrukci.Zdroj: Obec Němčice

Dosavadní vodovodní rozvody staré přes šedesát let byly dělané ze železa, takže je jasné, že celkový stav nebyl moc dobrý, i co se týče kvality vody. „Problémy byly i s odběry vzorků vody, protože všude bylo moc železa. Nyní se nám vše zlepšilo, včetně vody. Samozřejmě ani předtím jsme v ní nic špatného neměli,“ upřesnil starosta Hvizd.

Tato akce trvá zhruba šest let. Přibližně v roce 2012 se začal vypracovávat projekt. Samotné vypracování projektu trvalo zhruba dva roky. „Nejsložitější to celé bylo hlavně z hlediska věcných břemen, protože ve chvíli, kdy se dva lidé z celkových devíti postaví proti a řeknou, že u nich vodovod nepovede, musíte následně měnit celou naplánovanou trasu, a trvá to tím pádem zase o další půl rok déle. Samozřejmě je potom i nákladnější, a to až o několik desítek tisíc korun. Nyní na celkové rekonstrukci vodovodu intenzivě pracujeme zhruba dva a půl roku a už to celé postupuje rychleji,“ popisuje starosta.

KANALIZACE

Na rekonstrukci kanalizace v tuto chvíli probíhá studie, kterou vypracovává stejná firma Aqua Šumava, s. r. o. – Pitné odpadní průmyslové vody, která v Němčicích realizuje rekonstrukci vodovodu . Začátkem ledna obec obdržela nové povolení k realizaci rekonstrukce kanalizace, které obsahuje několik termínů různých oprav s kanalizací spojených. Je tedy nutné tyto termíny řádně dodržet, povolení jako takové je platné po dobu tří let. Není však nutností, aby tato celková rekonstrukce byla do této doby hotová.

Celkové náklady spojené s rekonstrukcí vodovodu v Němčicích se pohybují kolem čtyř milionů korun.