Do další fáze postupuje plán na zásadní rekonstrukci domažlické školní jídelny, na které je denně závislých 1750 strávníků.

„18. března bylo vydáno stavební povolení, v těchto dnech nabývá právní moci," uvedl domažlický místostarosta Zdeněk Novák.

„Nyní se vypracovávají podklady pro výběr zhotovitele, aby mohlo být vyhlášeno výběrové řízení," doplnil místostarosta.

„Je otázkou, kdy se rekonstrukce provede. Kuchyně bude muset být čtyři měsíce mimo provoz. Nejbližší prázdninová odstávka je už za chvíli, tak je možné, že práce proběhnou až v příštím roce v létě," konstatoval Novák.

Objekt školní jídelny v Komenského ulici byl postaven v 70. letech. Chystaná renovace vyjde na několik desítek milionů korun.

„Už je opravdu nutná kompletní rekonstrukce naší školní jídelny. Mezi hlavní úkoly patří renovace systému odpadů a třeba i elektrické sítě, která je ještě v hliníku," shrnuje ředitel základní školy Ivan Rybár.

Kuchařky v současnosti vaří 1 750 obědů denně pro žáky obou domažlických základních škol, městské organizace, mateřskou školu i další strávníky.
Mohly by zvládnout uvařit i dva tisíce jídel denně. Nyní to však není možné, byly by totiž porušeny hygienické a bezpečnostní předpisy. Díky rekonstrukci by ale kapacita mohla být využita kompletně.

V současné době je kuchyně provozuschopná přesto, že náklady na její údržbu se stále navyšují. Musí plnit náročné hygienické předpisy a to lze jen za cenu provádění neustálých drobných oprav.

Roční náklady na provoz kuchyně tak nyní činí více než čtyři miliony korun.

V rámci plánované rekonstrukce se počítá také s demontáží stávající technologie, opraveny by měly být také rozvody sítí, energií, topení a vzduchotechniky. Kuchyně by se měla dočkat také nových podlah, nového zázemí i výtahu.

„Stávající vybavení je poměrně moderní. Postupně se dokupovalo, v nedávné době třeba konvektomat nebo elektrický kotel," připomněl Rybár. Při rekonstrukci by mělo dojít k uspořádání všech strojů v prostorách kuchyně tak, aby na sebe navazovaly úkony, které na nich kuchařky provádějí. „Měla by se tak zrychlit jejich práce, v současné době se zbytečně naběhají," konstatoval ředitel.