Uzavření Korábu je častým tématem, jelikož je včetně rozhledny častým turistickým cílem a nyní byla chata po celou sezonu mimo provoz. Stav chaty byl bohužel tak zanedbaný, že se město muselo po převzetí po bývalém nájemci pustit do rozsáhlé rekonstrukce. Ta stále není hotová, i když stavební práce dle starosty Oskara Hamruse jedou prakticky bez přestávky. „Navzdory provedení řady sond, které byly realizovány před samotným zahájením stavebních prací, se potýkáme s celou řadou skrytých vad a problémů, na které musíme během rekonstrukčních prací reagovat, a v důsledku kterých se také bohužel prodlužuje termín dokončení. Nic to ale nemění na skutečnosti, že se již brzy dočkáte nově zrekonstruované restaurační části horské chaty, která nabídne pohodlné zázemí k odpočinku po pěším či cyklo-výšlapu na nejvyšší vrchol Korábské vrchoviny,“ sdělil Hamrus.
Po převzetí objektu po bývalém nájemci na konci roku 2023 čekala město spousta práce, zejména pak v restaurační a kuchyňské části, která je pro zahájení provozu zcela stěžejní. Po zmapování stavu objektu, který mimo jiného obnášel také obnažení některých vnitřních částí objektu, bohužel postupně naráželi na celou řadu komplikací. Poslední rekonstrukce objektu byla dle starostových slov totiž dělána pouze „na ohlášení“ a k řadě úprav objektu tak neexistovala odpovídající projektová dokumentace. „Tuto dokumentaci tak bylo nutné nejprve „zpětně“ vyhotovit, aby na ni vzápětí navázala „nová“ projektová dokumentace se zamýšleným novým stavem objektu,“ poznamenal starosta.
Práce na chatě jsou rozděleny na dvě etapy. Nyní se přestavba týká restaurační části a venkovní části objektu. Musela být vybudována venkovní zásobovací rampa. Ve špatném stavu byly vnitřní rozvody elektřiny, kanalizace a vody, u které byl nedostatečný tlak. Objevily se také skryté vady konstrukcí, či se musely zpevnit podlahy kvůli novému těžšímu vybavení. „Kuchyně je kromě nového profesionálního gastronomického zařízení vybavena rovněž tzv. odlučovačem tuku, kterým dříve nedisponovala. V důsledku modernizace vybavení je rovněž nutné přestavět venkovní elektrický rozvaděč, aby odpovídal zvýšeným nárokům vnitřního vybavení objektu,“ popsal Hamrus.
V tomto případě jde o první etapu, kde se počítá s náklady šest milionů korun, druhá etapa je naplánována v letech 2025 až 2026 s náklady deset milionů korun, která bude zaměřena na ubytovací část v patře budovy.