Vedení města ve čtvrtek odpoledne slavnostně odhalilo pamětní desku se jmény třinácti vojáků, kteří zemřeli v horšovskotýnském lazaretu během první světové války.

Horšovskotýnský rezervní vojenský lazaret fungoval v dragounských kasárnách v Nádražní ulici od roku 1915. Vojáci ranění na bojištích do něj byli posíláni na doléčení. Ne všichni se však ze svých zranění zotavili.
„Z matrik jsem zjistil, že v místním lazaretu zemřelo na čtyři desítky vojáků. Ti 'obyčejní' vojáci, kteří nepatřili mezi vojenskou elitu, nemohli být po smrti často dopraveni zpět do svého domova, a jejich ostatky proto byly uloženy na místním hřbitově," popsal předseda kulturní komise města Václav Kuneš. „Bohužel původní hroby byly překryty památníkem, který po roce 1990 vybudoval krajanský spolek Němců. Deska měla poněkud zavádějící nápis – 'Zde leží němečtí vojáci, oběti světových válek'. Chtěli jsme proto tuhle věc u příležitosti sto let od začátku první světové války uvést na pravou míru," vysvětlil.

Na nové desce jsou kulturní komisí dohledaná jména pohřbených vojáků. Mezi nimi najdeme padlé z Čech, Moravy, Polska, Jižních Tyrol i Bosny a dokonce i příslušníka rodu Trauttmansdorffů Aloise. Ten jediný nezemřel přímo v lazaretu, ale v Uhrách, a do H. Týna byl převezen.