Bělá nad Radbuzou / Dílo za více než 857 milionů korun, které Evropská unie podpořila částkou převyšující 18 milionů eur, bylo vybudováno a slavnostně v těchto dnech dokončeno v Bělé nad Radbuzou.


„Jsme moc rádi, že je vše úspěšně za námi a ještě více nás těší, že je to právě naše město, které se zhostilo jak zahájení, tak i slavnostního zakončení náročné akce,“ řekl Deníku tajemník Městského úřadu v Bělé nad Radbuzou Pavel Votruba.


Právě díky projektu Odkanalizování a čištění odpadních vod v povodí řeky Radbuzy – známého též jako projekt Čistá Radbuza, získala novou kanalizaci a čistírny odpadních vod města v jejím povodí.


Bělá nad Radbuzou, Dobřany, Holýšov, Horšovský Týn, Poběžovice, Stod a dále Chotěšov, Líně a Zbůch tak mají díky projektu osm čistíren odpadních vod, přičemž byly vybudovány desítky kilometrů kanalizačních a stokových sítí. Vše se připravovalo od roku 1999 a vlastní výstavba byla zahájena v roce 2006 v Dobřanech. Realizace celého projektu trvala necelé dva roky.


„V Dobřanech se díky čistírně kvalita odpadní vody zlepšila natolik, že se v ní znovu objevili raci. Jsem moc rád, že došlo ke zlepšení,“ uvedl s potěšením starosta Dobřan a předseda výkonné rady svazku obcí Mikroregion Radbuza Jaroslav Sýkora, když devět starostů zúčastněných měst a obcí symbolicky pokřtilo pamětní desku na bělské radnici s informacemi o projektu čistou vodou z pramene řeky Radbuzy. Zástupci poskytovatelů podpory pak přestřihli slavnostní pásku symbolizující dokončení tohoto náročného projektu.

Pro obce byla realizace tak rozsáhlého díla velmi náročná, vždyť musely hradit zbývajících pětadvacent procent nákladů díla z vlastních prostředků. Oproti původnímu záměru si dokonce musely ze svého utrhnout daleko více, než se v počátcích předpokládalo.


„Původně bylo v projektu zapojeno 35 měst a obcí ležících při řece Radbuze. Některé od přípravy projektu ustoupily samy, některé naopak nesplnily požadavky a parametry, které požaduje Fond soudržnosti Evropské unie či řešily budování hospodářské infrastruktury na svém území jiným způsobem,“ vysvětlila Ivana Dráblíková, zástupkyně Státního fondu životního prostředí.


Vybudováním nové či rekonstruované vodohospodářské struktury tak obce splní požadavky Evropské směrnice o čištění městských odpadních vod, stejně jako českého zákona o vodách a zlepší kvalitu vody v řece Radbuza a rovněž podzemních vod.
Vinou posilování koruny se projekt prodražil o 102 miliony korun. „Při podání návrhu byla koruna vůči euru na hodnotě 32,70. Od roku 2006 do letošního května klesl kurz na 25,20 koruny. Žádná banka nebyla schopna předpokládat, jak si koruna vůči euru povede,“ reagoval na zmíněnou skutečnost Ivo Trojan, zástupce Státního fondu životního prostředí.


Celý projekt byl řízen ministerstvem pro místní rozvoj a zprostředkovatelam je ministerstvo životního prostředí. O realizaci se postaral Státní fond životního prostředí ČR. Během prací bylo položeno 49 921 metrů nové kanalizace a zrekonstruováno 13 337 metrů stávajících kanalizačních sítí. Pro napojení většího počtu obyvatel bylo vystavěno pětadvacet čerpacích stanic. Díky nim se na kanalizační síť může připojit dalších 9 050 obyvatel.


„Poslední dodavatelská faktura tohoto náročného projektu se vešla do 56 šanonů a její podepisování trvalo devět hodin. Pokud by se naskládaly na sebe list po listu veškeré dokumenty týkající se projektu, dosáhlo by se výšky dvanácti metrů. Tato dokumentace, na kterou byla zřízena samostatná místnost, se musí archivovat po dobu pěti let,“ uvedl Sýkora.


Nebylo proto divu, že si starostové všech zainteresovaných obcí akt slavnostního dokončení, který zpříjemňovala Domažlická dudácká muzika, náležitě užívali.


V Bělé nad Radbuzou, kde se mimochodem 1. dubna 2005 slavnostně zahajovala tato velkolepá investiční akce, na ně čekalo tentokrát malé překvapení. Projížďka na raftu po dnes již mnohem čistější řece Radbuze.