Se šílenci za volantem pádícími po městě způsobem, jakoby jeli k ohni, se jistě setkal každý z nás. Dbají v tomto směru radnice dostatečně na bezpečnost svých občanů?
„V pondělí jsme byli na zkušené v Nepomuku, kde mají s měřením rychlosti tříleté zkušenosti. Zjišťovali jsme, zda je legislativně možné, aby měření zajišťovala pro město firma, která zároveň dodá radary,“ řekl nám včera místostarosta Domažlic Dalibor Kubů. K tomu, aby soukromá firma mohla uvedené činnosti vykonávat včetně zpracování dat o řidičích, kteří pochybili, však chybí podpora legislativy.
„Řekli nám však, že ministerstvo dopravy a ministerstva vnitra již věc společně řeší. Firma by měla v budoucnu získat oprávnění k této činnosti,“ vysvětlil Kubů.
Domažličtí počítají s prvním radarem, který by zaznamenával nejen překročení rychlosti, ale i jízdu na červenou, u školy v Komenského ulici. „Město by měření nestálo ani korunu, jen by bylo nutné instalovat podobné dodatkové tabulky, jaké dnes upozorňují na kamerový systém.“
Zcela jinou cestou chtějí jít Horšovskotýnští. „Ne v horizontu týdnů, ale spíše měsíců hodláme měřit rychlost ve městě. Uvažujeme o zapůjčení radaru pro městskou policii. Ta by pak provinilce na místě pokutovala. Vidíme tento způsob jako nejjednodušší,“ řekl Deníku tajemník Emil Hofman. Měření rychlosti by se v H. Týně soustředilo hlavně na dva úseky – Nádražní ulici, kde je mimo jiné přechod u praktické školy, a pak na výjezd na Mariánské Lázně, kde stojí základní škola.