Pylová sezona letos začala o měsíc dříve než loni. Alergologické ordinace se plní už od ledna.
Zatímco loni měli alergici touto dobou klid, letos už vrcholí sezona lísky, před vrcholem je sezona olše, přidává se topol a  rozkvétat se chystá bříza coby nejsilnější jarní alergen.

„Letos si asi užiji. Jsem silně alergická na pyly a potíže mám už od poloviny ledna. Jestli nezačne pořádně pršet a pyly se nespláchnou, čekají nás,  alergiky, opravdu krušné chvíle. Atak alergie dokáže být tak silný, že mne vyřadí z normálního provozu,“ řekla Alena  Pejsarová z Domažlic, která je na pyly alergická už od dětství.

„Nepamatuji se, že by za poslední roky začali mít alergici potíže takhle brzy. Je teplo, sucho a uvolňuje se hodně pilu, který je roznášen z dřevin větrem.  Hodně pacientů má v tuto dobu také respirační potíže. Někdy je pro ně velmi těžké rozpoznat, zda jde o virovou infekci, nebo o alergické potíže. Letos se totiž  obojí střetlo ve stejnou dobu,“ řekla domažlická alergoložka a praktická lékařka Věra Gatthasová.

Pokud ale údajný nástud neustupuje, je jasné, že je něco špatně. „Často se stává, že si lidé myslí, že jsou nastydlí. Alergické potíže se soustřeďují na rýmu a svědění očí, což lze splést s virovými potížemi. Pokud potíže neustupují a trvají už třetí týden, je jasné, že jde spíše o alergii,“ pokračuje Gatthasová.

V tuto dobu už nepomůže nic jiného než navštívit alergologa nebo si koupit protialergenní léky, které jsou volně v prodeji. Nejhorší je pro postiženou osobu podle lékařky nástup alergie.

„Začátek bývá většinou prudký a způsobuje velké potíže. S léčbou a důsledným dodržováním opatření je pak ale alergie snesitelná,“ vysvětlila lékařka s tím, že po podání protialergického léku potíže velmi rychle ustoupí. Volně v prodeji jsou antihistaminika, jako je například Analergin nebo Zodac.

Největší nápor alergiky teprve čeká, a to v podobě kvetoucí řepky, jíž je na domažlickém okrese množství.
Během května pak nastoupí další silný nepřítel alergiků – trávy.

Počet alergiků se nesnižuje, bohužel v posledních letech neustále narůstá.
„Přibývá lidí, kteří začnou trpět alergií až v pozdním věku. Alergiky se stávají padesátníci, šedesátníci, kteří nikdy předtím žádné potíže neměli,“ sdělila alergoložka.