Je to sport, dobrodružství i napětí, ale hlavně skvělá zábava. Nelze se proto divit, že nadšence ani po půlstoletí neomrzela. Naopak. V sobotu 13. července odstartuje už padesátý ročník tradiční neckyády v Srbech na Domažlicku. Dvoukilometrová trasa po řece Radbuze začíná ve Ferdinandově údolí pod splavem, v místech, kterým místní říkají Na Šmelci.

"Závody mají jasná pravidla. Účastníci mohou řeku sjíždět buď v dřevěných neckách nebo v plechových vanách. Zakázaná jsou pádla, plavidlo lze pohánět jen vlastníma rukama," vysvětluje za pořadatele Adam Hrubý. Ten podotýká, že barvu a vzhled své "loďky" si může zvolit každý podle své fantazie nebo podle toho, k jakému týmu patří.

"Obvykle se neckyády účastní - podle počasí - dvacet až třicet závodníků, letos čekáme vzhledem k jubileu víc lidí," předpokládá Adam Hrubý. Ten připomíná, že akce není určena jen pro místní, přihlásit se může kdokoliv, kdo má necky a chuť soutěžit.

Registrace závodníků začíná v pravé poledne, samotný závod startuje ve 13 hodin. Účastníci vyrážejí na trasu v minutových intervalech. Borci s nejlepšími časy obdrží vítězné pamětní poháry.

Návštěvníci ovšem na řece uvidí i nesoutěžní plavidla, která patří k "exhibiční" části akce. Jak prozrazuje Adam Hrubý, na posledních pět set metrů vodní trasy se vydá například impozantní vor.

Vyhlášením výsledků a rozdáním pohárů neckyáda nekončí, přibližně v 16 hodin začne bohatý doprovodný program. Na pódiu se vystřídají oblíbené kapely Revival Olympic Domažlice, Zastodeset, Vejce a Kabát revival West, zajištěno je samozřejmě i občerstvení.