Ani dva roky nevydržela nová prodejna v Puclicích. Západočeské konzumní družstvo Sušice otevřelo obchod v Puclicích v říjnu roku 2010, od prvního srpna letošního roku však budou Pucličtí opět bez prodejny.

„Důvodem výpovědi jsou podle družstva malé tržby, byli prostě ve ztrátě," vysvětlila puclická starostka Marie Machová.

Obyvatelé Puclic a spádových obcí Doubrava a Malý Malahov se museli bez prodejny obejít tři roky, většina z nich musela za nákupy nejblíže do Staňkova. Obec následně nechala kompletně zrekonstruovat objekt bývalého hospodářského stavení z poloviny 18. století, které původně náleželo k Puclické tvrzi, a vybudovala tam i zbrusu nové zázemí pro prodejnu, která se nyní uzavře.

„Je to ohromná škoda, chodím tam pravidelně nakupovat. Teď budu muset do Staňkova, buď s manželem autem, nebo autobusem," popisuje obyvatelka Puclic Marie Bublová. „Ale to je pak výlet skoro na půl dne a my starší lidi toho taky tolik neuneseme. A například v zimě je to pro toho, kdo nemá auto, ještě větší problém," dodává.

„Udržet prodejnu je problémové ve všech menších obcích. Spousta místních lidí si  zajede udělat velký nákup autem do většího města, ale pro starší lidi, kteří nemohou, prostě musíme zajistit nabídku alespoň základních potravin. Do vybudování prodejny jsme investovali nemálo prostředků a zavřít ji nehodláme ani náhodou," tvrdí starostka Machová s tím, že vedení obce proto nyní hledá nového zájemce o provoz obchodu.

„Někdo už zájem projevil, ale uvítáme nabídku každého zájemce. Chtěli bychom novému nájemci vyjít vstříc například tím, že bychom část nákladů na energii k provozu prodejny hradili my sami," poznamenala starostka.