Ačkoliv je letos hodně sněhu, krmítka s ptačími dobrotami zůstávají opuštěná.

„Rok od roku je méně sýkorek, stehlíků, zvonků nebo strnadů. Na zahrádce mám dvě krmítka, ale nejsou ptáky navštěvovaná jako v jiných letech,“ řekl chovatel Miloslav Macán ze Staňkova.

Podle něj a názoru kolegů dochází ke stále většímu úbytku těchto druhů ptáků hlavně kvůli predátorům, jako jsou například straky, kterých je naopak stále víc.

„Pokud straka najde jakékoli hnízdo, vybere vajíčka, ale i mláďata. Ubývá i obyčejných vrabců,“ pokračuje Macán s tím, že největším nepřítelem vrabce je krahujec.

„Tento predátor dokáže během zimy zlikvidovat celé hejno vrabců. Úbytek zmíněných druhů ptactva zapříčiňuje rozšíření hmyzu na stromech. Na ovocných stromech je k likvidaci přirozená cesta nahrazena chemickými postřiky. A to je další věc, která ptákům škodí. Pokud ptáček neuhyne, může se chemie podepsat na jeho plodnosti,“ vysvětluje Macán.

„Pokud lidé mohou, je dobré ptáčkům v zimě pomoci. Do krmítek je nejvhodnější dávat slunečnice, lojové koule a jakékoliv dostupné krmení pro ptáky. Dnes se dostane koupit v mnoha obchodech. Není vhodné dávat ptákům drobky pečiva. Jsou v nich různé soli a ty jim mohou uškodit,“ radí dlouholetý chovatel Miloslav Macán.


„To, že je ptáčků u krmítek vidět málo, je pravda. Každou zimu jsem se těšil pohledem z okna, jak si pochutnávají. Letos jakoby neměli ani hlad. Přiletí jen sem tam nějaký. Řekl bych, že je to každým rokem horší, je jich vidět méně i v létě,“ řekl Peter Kovanda z Domažlic.