„Snažíme se mít upravené okolí našeho domu, mezi ním a chodníkem jsme za své upravili trávu a vytvořili jsme záhon s květinami. Kvůli nedisciplinovanosti páníčků je naše práce stále ničena psími exkrementy a močí," popsala jedna z obyvatelek sídliště Kavkaz.

„Projít se někdy po chodníku u nás na Kozinově poli mi připomíná slalom mezi psími hovínky. Nechápu majitele psů, kteří si po svých miláčcích neuklidí. Doma v obýváku by to taky nenechali ležet. Vadí mi ten nezájem a představa, že to po nich stejně někdo uklidí," říká paní Anna z největšího domažlického sídliště.

„I na náměstí se setkáváme s tím, že na chodníku leží exkrement,který držitel psa neuklidil," potvrzuje dlouhodobý problém velitel městské policie Radovan Plšek.

Chování majitelů psů v Domažlicích upravuje vyhláška z roku 2005, která mj. stanovuje, že psi musí být na veřejném prostranství vždy na vodítku. Stanovuje i povinnost bezodkladně uklidit ´hromádku´ po svém psovi.

„Strážníci si chování pejskařů samozřejmě všímají v rámci své služby. Problém je v tom, že když lidé vidí člověka v uniformě, jednání proti vyhlášce se nedopouštějí a případné exkrementy uklidí," konstatoval Plšek.

Pokud ale přestupek strážníci zaznamenají, mají několik možností jak ho vyřešit. „Každopádně vyzveme majitele k vyčištění veřejného prostranství. Zda pak následně bude jednání řešeno domluvou, pokutou do výše 1000 Kč či oznámením k přestupkové komisi, záleží na strážníkovi," uvedl Plšek. V potaz se bere, zda jde o první případ nebo o opakované jednání.

Na frekventovaných místech (hlavně v parcích) je v Domažlicích rozmístěno na třicet stojánků s košem a papírovými pytlíky.

Zodpovědní pejskaři navíc na procházky ve velké míře chodí s připravenými mikrotenovými pytlíky.