„Byla to maminka mého tatínka. Babička sice byla Anna, ale všichni jí říkali Hanče nebo Hančí, i ji tak jmenovali, když o ní někde psali," říká 62letá Květoslava Kabourková ze Stráže u Domažlic.

Na svoji babičku, která byla známá nejen v souvislosti s vůbec první prezidentskou návštěvou v srdci Chodska, má ty nejlepší vzpomínky.

„Babička byla velice pracovitá, sečtělá, výborná organizátorka, uměla všechno zařídit. Když měli statek, byl pečlivě udržovaný a dveře a vrata měl omalovaný chodskými ornamenty. Bylo to nádherné," zavzpomínala si s Deníkem vnučka.

Od kdy ona sama ví, že se její babičce dostalo takové cti vítat prezidenta?

„Od dětství. Babička nám, vnoučatům, ukazovala časopisy a noviny, kde se o ní psalo, a také spoustu fotografií. V době, kdy vítala prezidenta Masaryka, už nebyla svobodná, měla muže i mého tatínka, kterému byly čtyři roky. Byl sice vítat pana prezidenta s ní, ale na fotografii není vidět, přestože stál vedle ní. Já to tenkrát jako dítě nevnímala, že je tak známá, navíc Masaryk byl v té době mimo zájem," podotýká paní Květa s tím, že lidé babičku dobře znali a vážili si jí.

„Babička byla totiž velice chytrá a nadaná, jenže tenkrát mohl z rodiny studovat jen jeden. Vystudoval proto nejstarší, její bratr Josef Pelnář, a pak byl v Plzni profesorem. Ona a její dvě sestry na školy nemohly, tak se holky vdaly," popisuje.

Ví, proč tehdy vybrali k uvítání hlavy státu právě její babičku?

„Babička o tom nikdy nějak více nemluvila. Podle mne ji vybrali zřejmě proto, že babička byla velmi činná. Můj dědeček tady ve Stráži dělal starostu a ona ho vždy doprovázela na různé schůze a shromáždění, , takže ho svým způsobem vlastně také reprezentovala. V neposlední řadě, myslím si, ji vybrali možná i proto, že byla skutečně fešanda. Navíc si ji všichni považovali – osobně se znala a psala si se spoustou spisovatelů, kteří za ní jezdili," uvažuje vnučka.

Pro rodinu Hančí Kozinové byl posléze velmi nepříjemný rok 1952, kdy jim statek s 20 hektary luk a polí sebrali společně se spoustou dobytka a dali vše do JZD.

„Šla pak dělat kuchařku do nemocnice," podotýká vnučka.

Určitou zajímavostí je i to, že Hančí Kozinová byla příbuzná chodského rebela Jana Sladkého Koziny.

„Babička se narodila v Újezdě jako Pelnářová. Když si vzala našeho dědu, byla z ní sice také Kozinová, ale příbuzná ke známému Kozinovi prý byla přes jeho manželku Dorotu, rozenou Pelnářovou," vyvětluje vnučka.

Paní Anně Kozinové bylo dopřáno dožít se vysokého věku.

„Dožila se 87 let a do poslední chvíle jí to myslelo. Babičku jsem měla moc ráda, četla nám pohádky i knížky a byla prostě úžasná," zakončuje naše povídání o své nevšední a známé babičce její vnučka Květoslava.