Ojedinělý penzion byl ve středu slavnostně otevřen v Horšově. Vyprojektovali, vybudovali a budou ho provozovat sami žáci Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Horšovský Týn. Penzion s restaurací, který se nachází na jednom z posledních školních statků v republice, bude sloužit také jako vzdělávací centrum, kde se budou žáci školy učit.
Nekuřácký penzion s dvacetilůžkovou ubytovací kapacitou postavili žáci z oboru zedník v rámci odborné praxe za dva roky. Tím se výrazně ušetřily náklady celé výstavby. Další žáci školy z oboru kuchař a číšník budou mít v penzionu na starosti restauraci a kuchyni, kde budou vařit a obsluhovat hosty. Studenti oboru Podnikání se pak budou starat o ubytování klientů a zařizování nejrůznějších společenských akcí.
„Kuchaři zde budou vařit převážně pro své spolužáky, kteří budou na školním statku vykonávat praxe, pro pracovníky statku, ale také pro různé podniky, které zde budou pořádat školení a semináře. V ideálních podmínkách by měl být takový školní objekt soběstačný,” říká ředitel SOŠ a SOU Horšovský Týn Václav Švarc.
Na statku v Horšově už žáci postavili dílny pro obor Opravář zemědělských strojů a bude tam fungovat i malý hospodářský dvůr, kde se žáci oboru Agropodnikání budou starat o zvířata. Dvůr bude také volně k dispozici návštěvníkům penzionu nebo školním výletům. Na statku plánují v budoucnu i agroturistiku a hipoterapii.
„Rádi bychom do deseti let vytvořili z areálu školního statku vyhledávaný turistický cíl. Ke statku ještě patří obora o rozloze 400 hektarů, proto máme ambice, aby sem hojně jezdili turisté. Statek by časem mohl rozvíjet také spolupráci se soukromými subjekty,” prozradil plány s krajským statkem hejtman Milan Chovanec.
První školní penzion s restaurací se šedesáti místy provozují žáci ze středního odborného učiliště z Horšovského Týna. Restaurace na pozemku školního statku není první studentskou prací. Žáci učiliště dokázali opravit například lovecký zámeček Annaburg a postavili nové opravářské dílny pro své spolužáky z oboru Opravář zemědělských strojů.
Model horšovského statku je výjimečný tím, že jej od začátku připravovali a pak zrealizovali žáci. Pod vedením učitelů a mistrů odborného výcviku, kteří mají autorizační razítko, zastali učni sami veškeré profesní práce, od základů a hrubé stavby přes dlažbu a obklady, fasádu, zateplování až po část kanalizace. Výjimkou byla voda, topení, elektroinstalace či vzduchotechnika, kterých se zhostily dodavatelské firmy. Stavbu za 21 milionů korun financoval Plzeňský kraj.