Při severním okraji našeho regionu najdeme Vidice, malou obec, která se však může pyšnit zajímavým republikovým prvenstvím koná se zde totiž každoročně úplně první pouť v roce. Vidičtí budou slavit už tento víkend.

Pouť se koná u příležitosti svátku sv. Apoleny. Lidové pranostiky říkají, že „Svatá Apolena bývá v mlze zahalena" a radí „Na svatou Apolenu měj světnici vytopenu". Vidičtí proto jako každý rok plánují i letos strávit většinu pouti v teple a bezpečí tamní hospody.

Pořádání první pouti u nás totiž má i své nevýhody kolotoče a další pouťové atrakce spolu se stánky nepřicházejí začátkem února v úvahu, venkovní sportovní aktivity také nejsou to pravé.

„Není snadné něco vymyslet. Když slavíme pouť uprostřed zimy, máme prostě omezené možnosti," říká starosta obce a vidický rodák Václav Šmejkal. „Pouťovou sobotu tak budeme mít jako vždy rozdělenou na sportovní odpoledne a večerní zábavu," dodává.

V sobotu odpoledne tak Vidické čeká nejprve tradiční turnaj ve stolním tenise. Prezence je od 12 hodin, začátek klání přibližně o hodinu později, hraje se o zajímavé ceny a samozřejmě i o putovní pohár starosty obce. Vloni se turnaje zúčastnilo kolem tří desítek hráčů.

Večer pak budou Vidickým k zábavě hrát někteří členové Stavovanky, chybět samozřejmě nebudou ani pouťové koláče.

V neděli od 14 hodin by se pak měla konat mše svatá v kostele sv. Apoleny. Svatostánek nesoucí jméno této světice se nachází na severním okraji Vidic u polní cesty do vsi Bernartice.