„Čekáme se ženou na česnek, mají ho velký, krásný a docela levný,“ řekl Pavel Jeřábek, který společně s manželkou uzavíral dlouhou frontu, táhnoucí se od jednoho ze zelinářských stánků na domažlickém náměstí.
V sobotu odpoledne se tam totiž vůbec poprvé konaly Farmářské trhy, které ve spolupráci s domažlickou radnicí uspořádalo Občanské sdružení WRV envi z Horšovského Týna. To doufá, že se z trhů stane tradice.
„Přišlo kolem dvou tisíc lidí, což považujeme za velký úspěch,“ uvedla za občanské sdružení Alena Walterová. „Lidé měli zájem například o broskve, 11 korun za kilo brambor byla také velmi slušná cena. Stánkaři, kteří nabízeli mošty, koláče nebo sýry, měli vyprodáno, takže i trhovci byli spokojeni,“ dodala.
Smyslem farmářských trhů je především podpořit místní zemědělce a rozšířit možnost nákupu zdravých a čerstvých potravin z regionu, které jsou pěstovány bez použití chemie.
Trhovec Jaromír Herajt z Horní Břízy, který prodává ovoce a zeleninu, zavítal do Domažlic převážně s ovocem, které pochází od sadaře z Litoměřic. Domažličtí u něj mohli zakoupit švestky, rajčata, jablka, česnek i med.
„U nás jdou nejvíce na odbyt hlavně jablka a švestky, což mě trochu překvapuje, protože pokud vím, je tady v okolí švestek vždycky dost,“ poznamenal Herajt.
Rozptýlení na trzích našly i děti, které si mohly prohlédnout živého oslíka. „Z toho byly děti úplně nadšené, myslím, že sklidil opravdu velký úspěch,“ poznamenala Walterová.
Stánků bylo k vidění celkem dvanáct, některé trhovce totiž odradily vysoké poplatky za místo na domažlickém náměstí.
„Jsme nezisková organizace a finanční stránka pořádání trhů v Domažlicích nám dělá trochu problémy. Byli bychom rádi, kdyby nám vedení města do budoucna vyšlo trochu vstříc, než se trhy zaběhnou,“ přeje si Walterová.
Další farmářské trhy jsou naplánovány na 2. října a 13. listopadu.