„Hvozd je vlastně jediná místnost přes celou výšku budovy, ve které vznikla vertikální galerie, kde ve čtyřech podlažích je nyní expozice o pivovarnictví. Pouze na tuto jedinou část jsme mohli čerpat finance z Evropské unie," uvedl domažlický starosta Miroslav Mach.

„Celkové náklady nakonec činí zhruba 26 milionů korun, a dotace by tak měla být ve výši asi 12,6 milionu korun," vyčíslil Mach.

Ve Hvozdu je nyní potřebné technické zázemí (energie, vzduchotechnika apod.), na které naváží úpravy dalších prostor v komplexu historické budovy domažlického pivovaru.

V přízemí vznikne městský minipivovar, nad ním restaurace, dvě patra budou patřit městské knihovně a poslední patro kulturnímu sálu pro zhruba 200 lidí. I na přestavbu těchto částí se radnice pokusí sehnat dotace.

„Do října bychom měli mít jasno, zda bude možné požádat o další peníze z Evropské unie. Nevypadá to ovšem příliš nadějně. Pokud finance neseženeme, požádám o uvolnění financí z rozpočtu města zastupitele. Na pivovar a restauraci bychom potřebovali zhruba 20 milionů korun a na knihovnu asi 5 milionů korun. Jsme opatrní a počítáme s návratností dvacet let," odhadoval Mach.

Vlastní minipivovar by měly provozovat Domažlické městské lesy, restaurace bude podnajmuta jinému provozovateli. „Nehledáme žádné složité názvy piv, které se zde budou vařit. Chceme, aby bylo na první dojem jasné, kde bylo pivo uvařeno," říká starosta a dodává: „V nabídce by tak znovu mohla být Domažlická desítka, dvanáctka a osmička a chybět by neměl ani 11° speciál Čerchov." Ten jediný by se mohl kromě samotné pivovarské restaurace točit i na Čerchově, který také z větší části patří městu Domažlice.

Otevírací doba:

Pondělí 10.00 – 12.00
Středa 14.00 – 17.00
Sobota 10.00 – 12.00
Platí do konce září. Vstup zdarma.