Ne jen poslušně usednout do lavic, ale zažít si předtím slavnostní chvíle před školní budovou a nastoupenými staršími spolužáky, rodiči i prarodiči. Tak, pokud to počasí dovolí, začíná již o půl osmé první den pro každého prvňáka nastupujícího do Základní školy Mrákov.

A nebyl by to ani chodský Mrákov, pokud by prvňáčky nevítala děvčata v krojích. Ta je na chvilku pozvala do školní budovy, aby jim předala jmenovky. Pak už nic nebránilo začátku.

„Srdečně vás všechny vítám na zahájení nového školního roku 2014/2015 a přeji vám, aby byl alespoň tak úspěšný, jako ten uplynulý. Je mi jasné, že po tak krásných, sluníčkem prohřátých prázdninách – i když to dnes tak nevypadá – se některým z vás dnes ráno asi do školy moc dobře nevstávalo. Doufám však, že radost ze setkání s kamarády přehluší váš stesk po prázdninách a radost z následných školních úspěchů vám dodá chuť a elán do dalších dnů. Vám, kteří jste se dnes do školy těšili, přeji, aby vám těšení a radost z práce vydržely co nejdéle," uvedl mj. po přivítání hostů ředitel školy Vladimír Duffek.

Poté představil publikaci, která zachycuje nejdůležitější okamžiky života školy v uplynulém roce.

„To, jestli její další vydání bude opět tak bohaté na školní i mimoškolní zážitky, záleží jen ná vás, žáci a žákyně. Na vaší aktivitě, elánu, osobním nasazení, tedy vlastnostech, které po léta zdobí žáky navštěvující naši školu," doplnil s tím, že na tento rok se mrákovská ´základka´ pečlivě připravovala.

„Nejvíce úsilí bylo věnováno dokončení učebny školních dílen. Domažlický deník mne minulý týden předběhl a prozradil to, co mělo být slavnostně řečeno dnes: Učebna je hotová, zkolaudovaná a může vám sloužit," konstatoval Duffek předtím, než přede všemi předal klíče od dílen učitelce Simoně Gieblové a poděkoval školníkovi Jiřímu Němcovi, který se enormním pracovním nasazením zasloužil o vybudování učebny.

Slavnostní okamžik

Po proslovu ředitele již došlo na okamžik, který netrpělivě očekávali noví školáci. Přivítali je tradičně letošní deváťáci. Do prostoru vešel ze školy za zvuku fanfár praporečník s vlajkou školy, následován senátem z deváťáků, jemuž do kroku zněla neoficiální studentská hymna Gaudeamus Igitur.

Prvňáčci za doprovodu velkých školáků přistupovali k senátu, aby si pohladili – s menším či větším ostychem – v rukou jednoho z jeho členů sovu jako symbol moudrosti. Pak již je vítali hosté slavnostního zahájení.

Farář Przemyslaw Ciupak jim jako první popřál a pověsil na krk jako medaili skleněnou sovičku. Poté jim drobné pozornosti předali a hodně úspěchů popřáli za Sbor pro občanské záležitosti Mrákov Anna Hrušková a dále i starosta obce Josef Janeček. Ruku každému z prvňáčků podal také ředitel školy. Zajímalo nás, jak se 1. září cítí, kolikáté zahájení má za sebou jako ředitel a jaký rok byl nejlepší.

Zdroj: Youtube

Slovo ředitele

„Pokud by školní rok pokračoval tak, jak jsme ho dnes zahájili, budu nadšený. Pro mne je to už 11. školní rok, vím to podle projevů, které si zakládám. První projev byl pro mne asi nejtěžší, velmi krásný byl začátek roku po rekonstrukci naší školy a tělocvičny. Na to rád vzpomínám," říká ředitel Duffek.

Slovo rodiče

Do mrákovské školy se sjíždějí děti z širokého okolí.

„V Domažlicích je ve školách hodně dětí, i proto jsme pro syna zvolili menší školu v Mrákově, která je navíc vyhlášená přístupem k žákům. Mám sídlo firmy v Němčicích, budu mu dělat taxi," uvedl s úsměvem Karel Houdek z Červeného mlýna u Ždánova.

Zdroj: Youtube