Učitelka Marcela Jančová z domažlické 'nové' školy ještě dnes chystala s asistentkou Zdeňkou Hruškovou třídu pro děti, kteří se od zítřejšího dne stávají jejími prvňáčky.

„Třídu nám letos pěkně vymalovali a my dvě teď doděláváme výzdobu," řekla dnes dopoledne Jančová. Na tabuli je namalované velké sluníčko, protější stěnu zdobí obrázky Macha a Šebestové a psa Jonatána.

„Macha a Šebestovou jsem zdědila po své mamince, která také učí, ale letos už je nepotřebovala," vysvětlila učitelka. „Na tabuli vedle sluníčka ještě dětem napíšu básničku na uvítanou, ale tu musím teprve vymyslet. Sluníčko je téma naší třídy, žákům pomůže zorientovat se ve škole – budou je mít na své šatně a podobně."

Obě dámy také dnes pro děti připravovaly jejich první pracovní sešity – Živou abecedu, Matematiku a První psaní. Na obálky prvňáčkům místo jejich jmenovek dávaly razítka s obrázky, podle kterých se budou děti orientovat, než se naučí rozpoznat své psané jméno.

Pro mladou učitelku Marcelu Jančovou půjde už o třetí třídu prvňáčků, které bude učit. „Tentokrát půjde o I. D. Letos jsou čtyři první třídy, a tak máme ve škole i 'déčko', poprvé po docela dlouhé době. Měli jsme i problém to písmenko najít," poznamenala se smíchem.

Na své nové žáky se Jančová opravdu těší.

„Prvňáčky vždy musíte vést k tomu, aby spolu fungovali jako dobrá parta, každá třída je ale jiná," řekla učitelka. Podotkla, že pro děti je začátek školní docházky vždy velká změna. „První měsíc bývá nejnáročnější. Moje dcera šla vloni do první třídy, takže z vlastní zkušenosti vím, že někdy je toho na prvňáčky prostě moc."

Zajímavostí je i to, že z dvacítky nových prvňáčků, které bude mít Jančová na starosti, se tři děti budou vzdělávat v domácí škole a do školy pak budou docházet hlavně na přezkoušení.