Ředitelé většiny škol na Domažlicku přivítali do prvních tříd méně dětí než v předchozích letech. Většina z nich se shoduje na tom, že nastala doba slabých populačních ročníků.

„V letošním školním roce jsme žáky prvních ročníků naplnili pouze dvě třídy. Vloni jich bylo o dvacet více. Podle mého názoru nastává doba slabých ročníků. Rodiče si mohou také mezi školami vybírat. Vloni bylo dětí o mnoho více, dokonce nám je sem posílali i ze sousední domažlické školy,“ sdělil Luboš Kuboň, ředitel ZŠ Msgre B. Staška v Domažlicích, který přivítal 43 prvňáčků.

Škola nad Zubřinou je oproti druhé domažlické ´základce´ v jisté nevýhodě kvůli nepraktické poloze. Pro dojíždějící děti je výhodnější škola u autobusového nádraží, rodiče si podle dostupnosti také vybírají.

„Do ´sedmnáctky´ jsem chodila a manžel taky. Takže když jsme si mohli vybrat, rozhodli jsme se právě pro tuto školu. Je v tom určitý druh nostalgie, ale hlavní věcí je, že mají děti blízko na autobus,“ potvrdila jedna z maminek.

Letos je na tom z hlediska počtu dětí nejlépe Základní škola Komenského 17 v Domažlicích. „Nastoupilo k nám čtyřiadevadesát dětí. Máme tedy čtyři třídy prvňáčků. Jedná se o stejný počet nových žáků jako vloni,“ uvedl ředitel školy Ivan Rybár.

S nízkým počtem nejmenších žáčků se však potýkají základní školy v menších městech a vesnicích.
„Letos se nám podařilo zachovat počet žáků stejný jako vloni. Některé děti se odstěhují, ale jiné zase přibydou. Delší dobu už máme pouze jednu první třídu s pětadvaceti žáky. Hodně dětí má odložen nástup do první třídy,“ řekla Deníku Miroslava Šebestová, zástupkyně ředitele ZŠ v Poběžovicích.

V Bělé nad Radbuzou je situace obdobná. „Nastoupil nám standardní počet patnácti dětí. Z městského úřadu nás však informovali, že nadcházející ročníky jsou mnohem silnější,“ potvrdil situaci ředitel Miroslav Nový.

Do Základní školy v Mrákově nastoupilo letos k výuce jen třináct prvňáčků.
„Dětí je málo, ale z pohledu rodičů je to skvělé. Líbí se jim, že se prvńáčkům může vyučující plně věnovat. Po několika letech se konečně letos zastavil pokles a věřím tomu, že dětí začne přibývat,“ uvedl ředitel Vladimír Duffek.