Cena kompletní školní výbavy pro prvňáčka se pohybuje mezi 2000 až 3000 korunami. Mezi největší investici patří bezesporu aktovka.
„Těžký neforemný batoh plný učebnic na zádech dítěte může vést k větší únavě, poruchám držení těla i pokřivení páteře," říká dětská lékařka.

Kvalitní aktovka by měla mít anatomicky vyztužená záda s měkkým polstrováním, dostatečně široké řemeny, reflexní pruhy a velkou výhodou je voděodolný povrch.

„Cena aktovky bez výbavy pro nejmenší děti je od 1300 korun," řekla řekla vedoucí prodejny papírnictví v Alejích Dagmar Cvachoučková.

Ve všech základních školách teď probíhají poslední přípravy, které k začátku školního roku patří. Právě první dojem je pro budoucí školáky důležitý.

„Na děti se už moc těším. Většinu jsem už viděla u zápisu a velmi příjemné bylo i setkání s jejich rodiči. Myslím, že nás čeká pěkný společný rok," řekla učitelka ze ZŠ Msgre B. Staška v Domažlicích Radmila Uzlíková, která měla plné ruce práce s výzdobou třídy svých budoucích svěřenců.

Prvňáčci najdou na lavicích i některé školní pomůcky. „Děti naleznou na lavici tempery, vodovky, lepidlo, barevné papíry, stírací tabulky s fixou, sešity, první díly učebnic a krabičku od sponzora. Některé z těchto věcí hradí škola, některé rodiče. U nás na škole se velice osvědčila metoda, že učitelé vyberou od rodičů určitou finanční částku, za niž dětem nakoupí naprosto stejné pomůcky. Když má každí dítě například jiné vodovky, velice špatně se s tím pracuje. Díky tomuto hromadnému nákupu jsou rodiče ušetřeni běhání po obchodech a navíc ještě ušetří, protože na některé pomůcky dostáváme slevu," vysvětluje Uzlíková.

Rodiče si tento způsob pochvalují.
„Vybavit děti do školy není levná záležitost. Je mnohem lepší, když mají alespoň v něčem stejně nasazenou laťku. Děti ze sociálně slabších rodin by si mohly hned od začátku připadat méněcenné," myslí si Irena Svobodová z Domažlic.

Pracovnice papírnictví mají v těchto dnech napilno.
„Už týden po Chodských slavnostech začali lidé chodit nakupovat školní pomůcky. Velký nápor očekáváme ještě týden po začátku školního roku," dodala Cvachoučková.

Školní seznam potřeb prvňáčka

Aktovka, penál bez kružítka a pravítek, guma, ořezávátko, pero, pastelky, nůžky s tupou špičkou, deska na sešity, obaly na knihy a sešity, zásobníky na písmena a číslice, počitadlo, přezůvky a sáček na přezůvky, cvičební úbor, cvičky nebo tenisky v sáčku, zástěra, triko nebo košile, deska na výkresy nebo ubrus, hadřík, kelímek na výtvarnou výchovu, ručník, textilní sáček na lavici, podsedák na židli.